Európa némi lemaradásban van az Egyesült Államokkal szemben a gazdaság erősödését szolgáló alapkutatásokban. A hátrány behozását remélhetően évi 1,5 milliárd eurós kerettel támogatja az Európai Kutatási Tanács - mondta a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alelnöke Nagykanizsán, az első Pannon Tudományos Napok megnyitóján, szerdán.
Kroó Norbert szerint, míg az Egyesült Államok kiemelten támogatja a gazdasági fejlődést szolgáló alapkutatásokat, addig Európa nem ezt tette az elmúlt időszakban; az unió 7. keretprogramja az első, amelyik az erősítés irányába elmozdul.
A nemrég létrejött Európai Kutatási Tanács feladata ennek a programnak a támogatása. A remények szerint e célra évi 1,5 milliárd eurós keret áll rendelkezésre, amelyet a versenyszféra javára kutató tudósok bármelyike megpályázhat; vélhetően ebből Magyarország is bőven profitálhat, felértékelve az alapkutatások szerepét - mondta az MTA alelnöke.
Kroó Norbert felhívta a hallgatóság fiataljainak figyelmét, hogy hosszú távon érdemes az alapkutatások felé orientálódni. Miután a kontinens egyre inkább a régiók Európájává válik, jelentősen megnő a régiók kutatóinak szerepe - tette hozzá.
Az Akadémia alelnöke üdvözölve az MTA veszprémi és pécsi bizottsága által kezdeményezett Pannon Tudományos Napok megrendezését. A tudományos napok keretében tapasztalt és fiatal dunántúli kutatók egyaránt szót kaptak. A tudósok a gazdasági terjeszkedés pénzügyi stratégiáitól a biomolekuláris kérdéseken át az autóipari forradalomig, tizennégy témakörben fejtették ki álláspontjukat.