A gazdasági növekedés tavaly Magyarországon 4,0 százalék volt, Csehországban 3,9 százalék, Szlovéniában pedig 3,2 százalék, miközben az euróövezetben a GDP átlagosan 2,1 százalékkal emelkedett éves szinten - jelentette ki Inotai András. Hozzátette: az alacsonyabb fejlettségű balti államok nálunk gyorsabban növekedtek. A kutatóintézet igazgatója a vásárlóerő-paritáson számolt egy főre jutó GDP-t ismertetve elmondta: az Unió régi, 15 tagállamának átlagát 100 százaléknak véve Szlovénia 72 százalékon, Csehország 65 százalékon áll, Magyarország a harmadik 56 százalékos mutatójával.
Az export és a beruházások növekedési ütemét illetően ugyancsak az elsők között szerepelt 2004-ben Magyarország - közölte Inotai.
A 6,0 százalékos munkanélküliségi rátánkkal a legjobbak között vagyunk, s különösen érdekes ez a mutató a 10 százalék feletti cseh, a 14,4 százalékos szlovák és a 20 százalékhoz közelítő lengyel adattal hasonlítva - mondta a kutatóintézet igazgatója.
A GDP-arányos eredményszemléletű államháztartási hiányt tekintve viszont Magyarország tavalyi 5,3 százalékos mutatója igen magas, igaz, Csehországban 6,1 százalékos, Lengyelországban pedig 5,4 százalékos a deficit - fogalmazott Inotai. Ugyancsak a negatívumok között említette Magyarország GDP-arányos eladósodási fokát, amely 59 százalék, s éppen csak belül van a 60 százalékos maastrichti kritériumon.
Az inflációs versenyben sem állunk jól, hiszen a tavalyi 6,8 százaléknál csak a szlovák 7,5 százalék magasabb a térségben - közölte Inotai.