A felügyelet 2005. szeptember végi adatok alapján készült gyorsjelentése szerint január eleje és szeptember vége között 35-ről 34-re csökkent az országban működő bankok száma, az alkalmazotti létszám viszont 27 1901 főről 28 456 főre nőtt. A bankok számának csökkenését a Dresdner Bank fiókká alakulása okozta, az alkalmazottak számának növekedését pedig a nagybankok fiókhálózatának gyors bővítése magyarázza.
A vizsgált kilenc hónap során tovább javultak a magyarországi bankok jövedelmezőségi mutatatói. A bankszektor eszközarányos nyeresége 1,95 százalékról 2,34 százalékra, tőkearányos profitja 23,16 százalékról 26,29 százalékra nőtt. A profitnövekedés lassulására utal azonban, hogy a két jövedelmezőségi mutató a harmadik negyedév után már mérsékeltebb volt az első félévben elért 2,48 százalékos, illetve 28,11 százalékos szinthez képest.
A pénzintézetek kihasználták a devizahitelek iránti érdeklődést
A devizahitelek jelentős térnyerése jellemzi a vizsgált időszakban a magyar bankszektor tevékenységét. A devizaeszközök aránya januártól szeptemberig a bankok eszközeinek 33,2 százalékról 37 százalékra emelkedett. A bankok eszközeinek kilenc hónap alatt elért 1650 milliárd forintos növekedésének 67 százalékát a devizaeszközök tették ki.
Januártól szeptemberig a vállalkozók hitelei között a devizahitelek 280 milliárd forinttal, a forinthitelek viszont csupán 50 milliárd forinttal gyarapodtak. Ugyanakkor a háztartásoknak nyújtott hitelek 537,1 milliárd forintos növekményéből mintegy 500 milliárd forintnyi volt devizahitel.
A devizában végzett tevékenység szerepének növekedése a forrásgyűjtésre is kiterjedt. A vizsgált időszakban a magyar bankszektor forrásnövekményének 61,5 százalékát a devizaforrások tették ki. A devizaforrás-növekmény jelentős része külföldről származott. A külföldi forrásbevonás kilenc hónap alatt 26 százalékkal növekedve szeptember végén elérte az összes forrás 21,5 százalékát.
Uniós bankok tömegével kínálnák szolgáltatásaikat az országban
A magyar pénz- és tőkepiac európai piacokba történő integrálódásának részeként 2005 harmadik negyedévben megkezdték magyarországi működésüket az első olyan bankfiókok, amelyek anyabankjai Magyarországon kívül, az Európai Unió más országaiban székelnek. Az egyik közülük a korábbi Dresdner Bankból alakult fiókká, a másik a Fortis Bank fiókja. A közeljövőben kezdi meg tevékenységét a Cofidis Bank budapesti fiókja.
A felügyelet adatai alapján szeptember végéig befejeződött a határon átnyúló szolgáltatást nyújtani kívánó bankok tömeges jelentkezése. Az idei első negyedévben 66, a másodikban 33, a harmadikban már csak 10 új jelentkezőt regisztrált a felügyelet. A hazai bankok közül határon átnyúló tevékenység végzésére korábban bejelentkező négy bank mellé a harmadik negyedévben nem társultak újabbak.