Gyurcsány ellenzi a brit büdzsé-javaslatot

Vágólapra másolva!
Gyurcsány Ferenc nem támogatja jelenlegi formájában a brit uniós költségvetési tervet. Az alapvető kifogások között a költségvetés zsugorodását és az új tagok aránytalan terheit említette meg.
Vágólapra másolva!

Magyarország ezt a brit javaslatot nem támogatja - jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a brit EU-elnökség 2007-13-as időszakra vonatkozó költségvetési javaslatáról.

A kormányfő Magyarország alapvető kifogásai közé sorolta azt, hogy a brit elnökség jelenlegi javaslata szerint az unió következő költségvetése kisebb lenne, mint 2000 és 2006 között, annak ellenére, hogy az EU bővült és politikai céljainak száma is gyarapodott. A brit elnökség tehát azt szeretné, hogy több országot és több célt kevesebb pénzből próbáljunk meg finanszírozni - mondta Gyurcsány Ferenc.

Az előterjesztés második ellentmondásának nevezte, hogy a csökkenő költségvetés terheinek többségét az új tagállamokra terheli. A magyar miniszterelnök bírálta azt is, hogy az előzetes várakozásokkal ellentétben az önkormányzatok által megvalósított fejlesztésekhez kapcsolódó áfa európai uniós forrásokból való finanszírozását az új tervezet megtiltaná. Ez az önkormányzatok számára Magyarországon 20 százalékkal drágítaná a beruházásokat.

A kormányfő szavai szerint Magyarország annak ellenére nem támogatja a hétfő délután nyilvánosságra hozott előterjesztést, hogy annak számos eleme a múlt heti tárgyalások eredményét jelzi, és az anyagban Magyarország a kohéziós forrásokból való részesedés tekintetében az első három tagország között szerepel.

Rámutatott: miközben a luxemburgi elnökség alatt elkészített tervezethez képest további 3 százalékkal szűkítené a javaslat az uniós költségvetést - döntően az új tagállamok érdekeit sértő módon -, a kohéziós politikák támogatására rendelkezésre álló forrásokat nyolc százalékkal mérsékelné.

Gyurcsány Ferenc jelentős előrehaladásként értékelte ugyanakkor az uniós források felhasználását szabályozó előírások tekintetében azt, hogy a javaslat szerint finanszírozhatóvá válnának az épület- és lakásfelújítások, illetve a belső utak rekonstrukciója, ami Magyarország számára különösen fontos.

A brit tervezet hozzájárulna ahhoz, hogy mind a kohéziós, mind a strukturális alapokból a különböző célok, legalább 85 százalékig a közösségi forrásokból váljanak finanszírozottakká, a jelenlegi, 60 százalékot alig meghaladó szabállyal szemben - tette hozzá.

Leszögezte, hogy az általa kifogásolt három pont együttes fennállása esetén Magyarország "így, ezt a javaslatot elfogadni nem támogatja". Megjegyezte ugyanakkor: természetes, hogy az utolsó éjszakáig, a jövő hét második felére tervezett Európai Tanács ülés befejezésének pillanatáig tárgyalni kell, mert Magyarországnak és Európának költségvetésre van szüksége, de ennél jobbra.

A miniszterelnök támogatja José Manuel Barroso európai bizottsági elnök javaslatát, hogy a költségvetéssel nem egy kisebb, sekélyesebb, hanem egy kiterjedtebb, mélyebb együttműködésre képes Európát kell támogatni. Mint mondta, "nem kevesebb, hanem több Európát szeretnénk", ehhez pedig egy ennél jobb költségvetés illik akkor is, ha Magyarország szerinte már most jelentős részsikereket tudhat magáénak.

Hangsúlyozta, hogy a magyar nemzeti ügyet és a közös európai ügyet egyszerre kell képviselni a tárgyalásokon.

Az MTI úgy tudja, hogy a brit büdzséjavaslatra hivatalosan reagáló, Blairnek és Barrosónak is eljuttatandó miniszterelnöki levél megfogalmazásához már hozzáláttak, elküldése akár már szerdán megtörténhet. A kormányfő ebben alapvetően azokat az észrevételeit fejti majd ki, amelyeket ismertetett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!