Tavaly az export vezette erős gazdasági növekedés és az erőteljes külföldi tőkebeáramlás 5,5 százalékkal növelte a korona erejét.
A cseh gazdaság a tavalyi harmadik negyedévben 4,9 százalékkal teljesített többet, mint a 2004 harmadik negyedében. Az ütem elmaradt Szlovákia 6,2 százalékos harmadik negyedévi GDP-növekedésétől, de meghaladta a magyar gazdaság 4,5 százalékos és a lengyel gazdaság 4,7 százalékos ütemét, ugyancsak az egy évvel azelőttihez viszonyítva. Csehországban továbbra is csökken az infláció: decemberben 2,2 százalékos, novemberben 2,4 százalékos, októberben 2,6 százalékos a tizenkét havi drágulás Csehországban.
Piaci elemzők úgy vélték, hogy a cseh GDP növekedése a vártnál hamarabb jutott túl a csúcson, és az infláció vártnál nagyobb lassulásával együtt ez arra vall, hogy a központi banknak nem kell sietnie további kamatemeléssel, különösen, mert a cseh korona is erős. Év végére is a tavalyinál kisebb inflációt jósolnak most. A második negyedévben a cseh GDP 5,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Ez volt a leggyorsabb negyedévi ütem kilenc éven belül. A gazdaság elsősorban a külföldi beruházásoknak és az EU-alapok sikeres felhasználásának köszönhetően bővül.
A tavalyi első negyedévben Csehország gazdasága 5,0 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest. Az Európai Bizottság novemberben 4,8 százalékra emelte a tavalyi évre szóló előrejelzését az addigi 4,0 százalékról, idénre, azaz 2006-ra 4,4 százalékra a korábbi, 4,2 százalékos becslésről, és 4,3 százalékot jósol 2007-re. A Cseh Nemzeti Bank a legutóbbi, december végi kamatértekezletén változatlanul, az októberi, negyed százalékpontos emeléssel beállított 2,00 százalékon hagyta irányadó kamatát, a kéthetes repót. Az októberi emeléssel az akkor még növekvő inflációs várakozásokat és az Európai Központi Bank (EKB) akkor már várható szigorítását vették figyelembe.
A Cseh Nemzeti Bankban előzőleg az utolsó mozdulat kamatcsökkentés volt: áprilisban negyed százalékponttal 1,75 százalékra, rekord alacsonyra faragták le az irányadó kamatot, első ízben számítva alacsonyabb kamatot, mint az Európai Központi Bank, amelynek - akkor még - 2003. június óta változatlanul 2,00 százalékos volt az irányadó kéthetes refinanszírozási kamatminimuma. A GDP és az infláció igazolta a Cseh Nemzeti Bank korábbi enyhítő politikáját, de azt is, hogy az enyhítésben nem mehet tovább.