A kormány tavaly szinte minden törvényes eszközt bevetett a gyógyszerkiadások megfékezésére, a siker azonban elmaradt, hiszen a tervezett 284 milliárd forint helyett 348 milliárd ment el gyógyszertámogatásra. A különbözetből 20 milliárd forintot a gyártók állnak. Ettől függetlenül, a tavaly meghozott változtatások hosszú távon még mindig a költségek megfékezésével kecsegtetnek. Ilyen egyebek között a fix támogatású medicinák körének további bővítése.
Ugyanakkor az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) több ponton is jobban ellenőrizheti a receptfelírásokat. Idén ugyanis csak azok a magánorvosok írhatnak fel kiemelt támogatású patikaszereket, akik szerződésben állnak az OEP-pel. Ez azonban egyebek között azt jelenti, hogy hasonló dokumentációt kell vezetniük a vényfelírásokkal kapcsolatban, mint a többi szolgáltatónak, így pedig könnyebbé válik az ellenőrzés és a visszásságok kiszűrése.
A gyógyító-megelőző kasszának 99,7 százalékát használták fel, ez 694 milliárd forintot jelent. A teljes tb-kassza kiadása 3495 milliárd forint volt, a bevétel pedig 3025 milliárd forint - ez csupán 9 milliárddal marad el a tervezettől. Így a deficit végül is 467 milliárd volt, míg a költségvetés eredetileg 341 milliárd forinttal számolt.