A Diákhitel Központ Igazgatósága január 23-i ülésén 10,22 százalékra csökkentette a hallgatói hitel tavaszi szemeszterre érvényes kamatát. A tavaly szeptemberi 0,7 százalékost kovető mostani 1,03 százalékos kamatcsökkentést az tette lehetővé, hogy a Diákhitel Központ az elmúlt tanulmányi félévben kedvezőbb feltételekkel tudott forrásokat bevonni.
A diákhitelezés rendszerét ugyanis 2001-ben úgy alakították ki, hogy az ne az állami költségvetéstől függjön, hanem a pénz- és tőkepiacról történjen a források bevonása.
Őri András az [origo]-nak elmondta, hogy a diákhitel kamatának megállapítási módja jogszabályban rögzített. A kamat mértékét tanulmányi félévenként határozzák meg, és nagysága elsősorban attól függ, hogy a Diákhitel Központ milyen költségek mellett jutott forrásokhoz az előző szemeszterben.
A kamatból a Diákhitel Központ nyereségre nem tesz szert, ám hosszú távon biztosítania kell a diákhitelezés rendszerének önnfenntartó működését. A kommunikációs igazgató tájékoztatása szerint a diákhitelnek a most kezdődő szemeszterre érvényes 10,22 százalékos kamata 7,48 százalék forrásköltségből, 0,8 százalék működési költségből és 1,94 százalék kockázati prémiumból áll össze.
Hangsúlyozta, hogy a diákhitelezés forrásaihoz kapcsolódó állami garanciavállalás jelentősen csökkenti a Diákhitel Központ forrásköltségeit. Ez teszi lehetővé, hogy a Diákhitel kamata a szabad felhasználású forinthitelek kategóriájában a piaci szintnél jóval kedvezőbb legyen, még úgy is, hogy a hitelnyújtás kockázata igen magas. Ugyanis nincs jövedelemvizsgálat, és nem kell fedezet sem, aminek köszönhetően ez az egyetlen hitelforma, amely a felsőoktatásban tanulók számára szabadon elérhető.
Őri Andrástól megtudtuk, hogy a Diákhitel Központ általában csupán 0,1-0,2 százalékkal magasabb hozamok mellett értékesíti kötvényeit a hasonló állampapíroknál. Ezen felül a hallgatói hitelezési rendszer működtetésére a központnak egyéb kedvező hitelforrások, például az Európai Befektetési Bank (EIB) 100 millió euró nagyságú hitelkerete is rendelkezésére áll.
A diákhitel-törlesztés rendszerét ezért úgy alakították ki, hogy a kiemelten kedvező feltételeket biztosító első két törlesztési év után is csupán a két évvel korábbi átlagos havi jövedelem 6 százalékát kelljen a mindenkori havi törlesztésre fordítani.
A Diákhitel Központ tapasztalatai alapján e feltételek mellett a hitelek törlesztése nem jelent komoly gondot. Ezt jól jelzi, hogy a társaság több mint 70 ezer törlesztésre kötelezett ügyfeléből a 2 százalékot sem éri el azok aránya, akiknek ügyét jelentősebb hátralék felhalmozódása miatt át kellett adni az adóhivatalnak.