A pénzintézetek átalakították a bankjegykiadó automaták kártyaleolvasóit az adatlopás megakadályozására érdekében - írja a Népszabadság kedden megjelent száma egy nemrég felderített bűncselekmény kapcsán
Az átalakított pénzkiadó automaták már nem folyamatosan mozgatva húzzák be a leolvasandó kártyát; hanem egy speciális eszközzel rezegtetve. Ennek hatására az adattolvajok rögzítőin már kártyamásolásra alkalmatlan elektromágneses zaj keletkezik. A bankok azt remélik, a módszer elterjedése egy ideig ellehetetleníti az automatákból történő adatlopást.
A napilap annak kapcsán ír erről, hogy a rendőrség háromtagú bankkártya-hamisító bandát fogott el, amely több mint kétmillió forintot vett fel hamis vagy másolt kártyákkal különböző bankjegykiadó automatákból. Horváczy Emese, az Nemzeti Nyomozó Iroda szóvivője a Népszabadságnak elmondta: a hamisítók egy Európában széles körben elterjedt módszerrel szerezték meg a károsultak bankkártya-adatait.
A bankjegykiadó automaták előlapjára illesztették saját kártyaleolvasó berendezésüket, amellyel rögzítették az automatát használók adatait, köztük a titkos kódjaikat is. Az adatlopáshoz használt "maszk" olyan vékony, s olyan pontosan illeszkedik az automaták előlapjához, hogy kevés kivételtől eltekintve az ügyfelek észre sem veszik.
Egy másik kártyacsaló banda a bankkártyás fizetésekre szolgáló, POS-terminálokba építette be a maga kártyaleolvasóját. A nyomozás eddigi adatai szerint az esetek többségében olyan üzletekben, ahol az eladók gyakran őrizetlenül hagyják a terminált.
Bár a rendőrség nem zárja ki, hogy a csalók egyes helyeken esetleg összejátszottak a POS-terminálokat üzemeltető boltosokkal, a nyomozás adatai szerint az esetek többségében a tudtukon kívül helyezték el, majd később szerelték ki a maguk adatrögzítő berendezését.
Bankbiztonsági szakemberek szerint a bankjegykiadó automaták minden külső beavatkozást érzékelnek és jeleznek a tulajdonos bank diszpécserének. Ám ahhoz, hogy az automata előlapjára maszkot szereljenek, nem szükséges az automata csavarjait megbontani, sem a készülékbe behatolni.
Az ATM-ek többségében működő kamerák felvételein többnyire csak az általában elmaszkírozott "szerelő" látszik. Mivel azonban a gép ilyenkor nem ad vészjelzést, a felvétel csak akkor jut el a rendőrséghez, ha kiderül, hogy az adott automatát valakik adatlopásra használták.