Nyereség, megfelelő saját tőke, egy-két éves működés biztosíték a bankok számára egy automatizálásban, gyártás-korszerűsítésben gondolkodó hazai cégnél. Egy gépberuházás ugyanis gyakran nem jár együtt a termelés bővülésével, ilyenkor elsősorban a társaság múltbeli és jelenlegi pénzügyi helyzetét vizsgálják - emelték ki a K&H Banknál. Amennyiben kapacitás-növekedés is kapcsolódik a beruházáshoz, a megtérülésről egy üzleti terv is elégséges.
A cégnek meg kell felelnie a hitelképesség alapvető szabályainak és lehetőleg pozitív eredményt és egy-két éves működést kell felmutatni - magyarázták a HVB Banknál, ám az is fontos, hogy a vállalatnak ne legyen lejárt kötelezettsége, APEH-tartozása és a cég gazdálkodását leíró mutatók elérjék a hitelezéshez szükséges, minimális értéket. A CIB Banknál úgy fogalmaztak, hogy a vállalkozást minősítik, megvizsgálják a felajánlani kívánt fedezetet, s ez a folyamat beruházási, fejlesztési hiteleknél azonos, függetlenül a hitelcéltól.
Mint hozzátették: automatizálás, gyártáskorszerűsítés esetén fontos vizsgálni a beszerzendő gép, berendezés, felszerelés műszaki állapotát, életkorát, s amennyiben az eszköz nem elavult, lehetőség nyílik használt gép, berendezés finanszírozására is. Az Erste Bank a beruházási igénnyel fellépő cég pénzügyi helyzetét, múltját és jövőbeni növekedési lehetőségeit, piaci pozícióját (piaci részesedését, versenytársait) és a felajánlott biztosítékot vizsgálja.
A finanszírozási lehetőségek között elsősorban középtávú forint- vagy devizahitel szerepel, vagy, ha valamely támogatási programba bekapcsolható a beruházás, akkor az ennek megfelelő célhitel lebeghet az ügyfél szeme előtt. Saját forrású, éven túli beruházási, illetve fejlesztési hitelek minden megkérdezett bank palettáján szerepelnek, ezen belül is az egyik legnépszerűbbnek a kedvezményes kamatozású, az MFB által refinanszírozott Sikeres Magyarországért vállalkozás-fejlesztési hitelprogram számít. A hitel kamata a 3 havi Euribor plusz évi 4 százalék (ez jelenleg mintegy évi 6,6 százalék), s miután forintalapú, így árfolyamkockázattal sem kell az ügyfélnek számolnia.
Az Erste Bank vállalati ügyfelei jellemzően 4-6 éves futamidőre kérik a hiteleket, de a bank rugalmasan igazodik ügyfelei igényeihez. A bank gyakorlatában a legnépszerűbb hitelfajta a beruházási, illetve a forgóeszközhitel, de egyre nő a különböző támogatott és refinanszírozott hitelek iránti kereslet is - tudtuk meg.
Az összegek eltérők lehetnek, ez minden konstrukciónak sajátja, illetve refinanszírozott hitelkonstrukciók esetén, a refinanszírozást biztosító intézmény határozza meg a felső határt - magyarázták a HVB Banknál. Ennek megfelelően az összegek is változók, de például EU Expressz hitel esetén, a felső határ 250 ezer euró vagy ennek megfelelő egyéb deviza (így forint is).
A hitel futamidejét számos tényező befolyásolja - mutattak rá a CIB Banknál -, például az ügyfél fizetési képessége, a fejlesztés megtérülése, az igénybe vett hitel összege; a futamidő pedig jellemzően 4-7 év közötti. A futamidő a beruházás megtérülése által lehetővé tett legrövidebb időszak, de így is általában évekről beszélünk - mondták a K&H Banknál, ahol a devizahitel a legnépszerűbb, különösen az exportáló társaságok körében.
Akkor érdemes egy vállalatnak más finanszírozási konstrukcióban, például lízingben gondolkodnia, ha a beruházás egy új tevékenységre vagy termékre alapul, amely nagyságrendi változást hoz a társaság eddigi működéséhez képest, előtérbe kerül az eszközalapú finanszírozás, vagyis a lízing - emelték ki a K&H Banknál. Itt is van azért egy sajáterő-követelmény, amelynek hiányában ez sem varázsszer. A lízing felmerülésének lehet egyszerűbb, prózai oka is: a társaság mérlegstruktúrájában az adósság így másképp jelenik meg.
A lízing lehetőségét minden esetben az ügyféllel folytatott részletes konzultációt követően javasolják a HVB Banknál, illetve közösen határozzák meg az optimális finanszírozási formát. Az Erste Banknál fontos szempont az ügyfél igényihez legközelebbi megoldás megtalálása, függetlenül attól, hogy például hitelről vagy lízingről van-e szó. Abban az esetben, ha cash flow alapon nem, vagy az ügyfél számára előnytelenül hitelezhető a cég, előtérbe kerülnek más finanszírozási fajták is, például a lízing vagy a faktoring, amelyet cégcsoporton belül kínálnak.