Az újságíró a budapesti Közép-európai Egyetemen tartott szombati konferencián ütköztette nézeteit az egyetemi tanárral, aki a The New York Review-ban fogalmazta meg éles kritikáit a az "És mégis lapos a Föld?" című könyvvel kapcsolatban.
Thomas L. Friedman előadásában arról beszélt, hogy globalizáció nem csak a gazdaság és a kereskedelem egységesebbé válásáról szól. A globalizáció az infokommunikációs technológiák által lehetővé tett világméretű interakciót is magában foglalja, amelynek eredményeként a glóbusz minden lakója lassan azonos esélyekkel versenyezhet egymással és egyre több újítás gazdagíthatja a társadalmat.
Kifejtette, hogy a globalizáció adta lehetőségek többségében előnyökkel járnak, ugyanakkor veszélyeket is rejtenek magukban. Az előbbiek között a technológia és a tudomány fejlődését említette, az utóbbiak között pedig a terrorizmus lehetőségeinek bővülését.
John Gray ugyanakkor nem a terrorista fenyegetettséget tekinti a globalizáció fő veszélyforrásának. A professzor úgy látja, hogy a globalizáció során gyorsuló iparosodás melléktermékeként jelentkező globális klímaváltozás az, ami a legnagyobb fenyegetés lehet a közeljövőben.
Az egyre fogyatkozó energiaforrások és a légkör felmelegedése olyan kihívásoknak tekinthetők, ami a nyersanyagokért folyó versenyt felerősíthetik és konfliktusokkal járhatnak - vélekedett John Gray.