A már pénteken életbe lépett tilalom vonatkozik az élő szárnyasokra, a tojásokra, a hőkezeletlen szárnyashúsra és szányaskészítményekre, valamint a szárnyastápra és a szektorban már használatba vett berendezésekre.
Az intézkedésre azután került sor, hogy a Nemzetközi Állatjárványügyi Hivatal értesítést küldött a madárinfluenza H5-ös vírusaltípusának magyarországi megjelenéséről.
Ezzel tovább bővült a magyar baromfi exportját tiltó országok köre, az Európai Unió területén - a belső szabályok miatt - nem rendelhetnek el országos korlátozást, de Bács-Kiskun és Csongrád megyéből nem lehet az Unió területére szállítmányokat indítani. Japán, Kína, Hongkong és Szudán azonban már korábban bejelentette: nem importál magyar szárnyasból készült terméket.
A hazai termelés volumenének 25-30 százalékát teszi ki az export, de értékben még nagyobb - 45 százalékos - arányt képvisel, mert elsősorban az értékes részeket exportáljuk. A hazai kacsa -és libamájtermelés kétharmada például külföldre került eddig.
Az orosz döntést kommentálva Takács László, a Baromfi Terméktanács igazgatója elmondta: jelenleg nem számottevő az Oroszországba irányuló magyar baromfiexport, az nem haladja meg a néhány száz tonnát.
Az igazgató azonban összességében kedvezőtlennek tartja, hogy a távol-keleti országok után, Oroszország is kitiltotta a magyar baromfit és baromfitermékeket piacáról. Szerinte e potenciális piac visszaszerzése érdekében mindent meg kellene tenni.
A tilalmak feloldására a szakemberek szerint a járvány befejeződése után egy hónappal van esély.
[origo]/MTI