A bevételek 5,4 százalékkal 316,1 milliárd forintra nőttek 2006 első félévében, a nemzetközi számviteli elvek szerinti, konszolidált mérleg szerint. Ebből a második negyedévben 162,8 milliárd forintot ért el a társaság, ami magasabb az elemzői konszenzusnál.
A bevételek emelkedése továbbra is a mobil, az internet valamint a rendszerintegrációs és informatikai szolgáltatások növekedésének köszönhető, amelyek ellensúlyozzák a kimenő forgalmi bevételek csökkenését.
A részvényesek számára azonban nem túl örvendetes, hogy a részvényesekre jutó eredmény (az adózott eredményből levonva a kisebbségi tulajdonrészeknek járó profitot) 10,8 százalékkal, 41,4 milliárd forintról 36,9 milliárd forintra mérséklődött. Ez 18 milliárd forintos második negyedéves profitot jelent, ami kisebb az elemzők közel 20 milliárd forintos várakozásánál. Az eredmény csökkenését egyébként a magasabb értékcsökkenéssel, valamint a nettó pénzügyi költségek növekedésével magyarázzák.
Az EBITDA (a készpénztermelő képességet mutatja) kismértékben, 0,5 százalékkal 124,7 milliárd forintra nőtt, az EBITDA ráta 39,5 százalék volt. Az EBITDA a csoportnál zajló vizsgálattal kapcsolatos költségek nélkül ( E költségek 1,8 milliárd forintot vittek el fél év alatt.) 126,5 milliárd forint volt, az EBITDA ráta pedig 40,0 százalék.
Beruházásokra a Telekom csoport 43,8 milliárd forintot fordított hat hónap alatt, amelyből a vezetékes szegmensre 19,1 milliárd forint, a mobil szegmensre 24,7 milliárd forint jutott. A mobil szegmensre eső összegből 6,7 milliárd forintot fordítottak az UMTS-szel kapcsolatos beruházásokra, 6,5 milliárd forintot pedig az EDR projektre.
Straub Elek, elnök-vezérigazgató az eredményekkel kapcsolatban a gyorsjelentésben azt szögezte le, hogy a 4 százalékot meghaladó bevétel-növekedést értek el, és az EBITDA is közel változatlan maradt nem számolva az év második negyedévében, a vizsgálattal kapcsolatosan felmerült egyszeri költségek hatását. Ezek a számok a vezérigazgató szerint bizonyítják, hogy jó úton haladnak az éves célkitűzések teljesítése felé.
Az MTelekom eredménye a piaci, és a saját várakozásunk alatt van - közölte a gyorsjelentést közzétételét követően Herczenik Ákos, a Takarékbank elemzője.
A cég árbevétele 4,1 százalékkal 162,86 mrd forintra emelkedett meghaladva a várakozásokat. Az EBITDA viszont mindössze 38,5 százalék, amely alatta marad a minimális célként kitűzött 40 százalékos célnak - emeli ki az elemző. A nemzetközi üzletág EBITDA-ja 43 százalék, amely mindenképpen jó, annál kiábrándítóbb a hazai szegmensek teljesítménye, a hazai mobil üzletág marginja 38,1, míg a vezetékes üzletág marginja 31,6 százalék. Mindkettő gyenge, különösen az első negatív meglepetés - teszi hozzá Herczenik Ákos.
Ráadásul a közgyűlés megtartásának lehetséges időpontjáról továbbra sem adtak tájékoztatást, amely szintén negatívumként értékelhető.
A cég második negyedéves teljesítménye gyenge, ennek ellenére is csak mérsékelt negatív piaci reakciót valószínűsíthető - véli az elemző. A papír megítélésére a továbbiakban is elsősorban az osztalék alakulása lehet érdemi befolyással. A részvényesek várhatóan időarányos kompenzációt kapnak majd az osztalék csúszásáért Herczenik szerint, amely 70-75 forint lehet részvényenként, és kompenzáció nélkül.