Az infláció 3 százalékon

Vágólapra másolva!
Júliusban az előző év azonos időszakához viszonyítva az élelmiszerárak az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,4 százalékkal emelkedtek. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 5, a ruházkodási cikkekért 0,9, a háztartási energiáért 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2005 júliusában.
Vágólapra másolva!

A fogyasztói árak júliusban 0,2 százalékkal emelkedtek júniushoz képest, és 3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Az elemzők 2,8-2,9 százalékos 12 havi inflációt vártak.

Júliusban a szezonálisan kiigazított "alapdrágulás" 0,5 százalék volt, a maginfláció 2005 júliusához viszonyítva 1,9 százalékot tett ki. Az év első hét hónapjában 2,6 százalékkal emelkedtek az árak. A fogyasztói árak júniusban 0,3 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 2,8 százalékkal haladták meg a 2005 júniusi szintet.

Tavaly júliusban a havi árindex nulla volt, a 12 havi árindex pedig 3,7 százalék. Idén júliusban egy hónap alatt az élelmiszerek árai 0,4 százalékkal csökkentek. Az idényáras élelmiszerek ára 12,2 százalékkal, a sertészsiradéké 2,2 százalékkal csökkent. Ezzel szemben 9,7 százalékkal nőtt a péksütemények, 6,6 százalékkal a sertéshús, 4,8 százalékkal a cukor, 4,6 százalékkal a baromfihús, 3,9 százalékkal a kenyér és 3 százalékkal a liszt ára. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva, az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 1,7 százalékkal nőttek.

Júniushoz képest csökkentek az árak a ruházkodási cikkek és a tartós fogyasztási cikkek körében. A szeszes italok, dohányáruk és a háztartásienergia-árak egyaránt 0,1 százalékkal nőttek. Az egyéb cikkek és a szolgáltatások áremelkedése átlag feletti volt. Az üzemanyagárak 4,9 százalékkal, az üdülési szolgáltatások árai pedig 9,6 százalékkal emelkedtek egy hónap alatt.

Az előző év azonos időszakához viszonyítva az élelmiszerek ára az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,4 százalékkal emelkedett. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: az idényáras élelmiszerek 29, a cukor 12,5, a tojás 11,6, a sertéshús 7,7, a száraztészta 7,2, a tej 6,8 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 5 százalékkal, a ruházkodási cikkekért 0,9 százalékkal, a háztartási energiáért 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2005 júliusában.

A szolgáltatások átlagot meghaladó, 3,7 százalékos áremelkedésén belül a helyi tömegközlekedés 9,2, a szemétszállítás 5,9, a csatornadíj 5,4, az üdülési szolgáltatások ára 4,6 százalékkal drágult. A szeszes italok, dohányáruk és az egyéb cikkek árnövekedése szintén az átlagosnál magasabb volt, ez utóbbin belül az üzemanyagok árai 12,3 százalékkal nőttek.

Decemberre 6,0-6,1 százalékos 12 havi fogyasztói áremelkedést várnak a júliusi 3 százalék után az MTI által megkérdezett elemzők. Úgy vélik, augusztusban a Monetáris Tanács 25 bázisponttal emeli a kamatot, ami az év végére 7,25-7,5 százalékra áll be.

A júliusi inflációs adat mértéke és szerkezete is megfelelt a várakozásnak, ami viszont meglepő, hogy az idényáras élelmiszereket nem számítva a havi élelmiszerár-index 1,7 százalékkal nőtt - mondta Nyeste Orsolya. Az Erste Bank elemzője szerint az élelmiszereknél folyamatos áremelkedésre lehet számítani, s mivel ez az árufőcsoport meghatározó a fogyasztói kosárban, erősen felhajthatja az árindexet, amely egyébként is megugrik szeptemberben a 15 százalékos áfakulcs 5 százalékpontos emelése miatt.

"A másik meglepetést a szolgáltatások okozták a havi 0,7 százalékos áremelkedéssel, amely a maginfláció egyhavi 0,5 százalékos növekedését is erősen befolyásolta" - mutatott rá Nyeste Orsolya. Ez a folyamat elgondolkoztathatja a Monetáris Tanácsot is, amelynek válasza augusztusban 25 bázispontos kamatemelés lehet - magyarázta az elemző, hozátéve, hogy az év végére 7,25-7,5 százalékos kamattal számol. Az inflációs folyamatokra visszatérve Nyeste Orsolya elmondta: augusztusra 3,3 százalékos, szeptemberre 4 százalékos 12 havi árindexet vár, az év végére pedig az infláció felszökhet 6 százalékra.

Hasonló, 6,1 százalékos decemberi inflációt prognosztizál Hegedűs Csaba is. Az Inter-Európa Bank elemzője szerint már most, azaz a júliusi árindexben is érződik a forint gyengülésének hatása, hiszen a belföldön kapható fogyasztási cikkek több mint egyharmada importeredetű.

Hegedűs Csaba úgy véli, a növekvő inflációs várakozások is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy szeptemberben megugrik az árindex, ráadásul a szolgáltatások váratlan, egyhavi 0,7 százalékos áremelkedése erősítheti ezt a vélekedést. A Monetáris Tanács augusztusban is emeli a kamatot 25 bázisponttal, s az év végére 7,25-7,5 százalékos kamatszint alakulhat ki - mondta az Inter-Európa Bank elemzője, aki jelenleg a magasabb értéket valószínűsíti.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!