Idén változatlan áron kapja Ukrajna az orosz gázt, amivel feltöltik a föld alatti tárolókat, jövőre viszont már a piac határozza meg az árat - ebben sikerült ideiglenesen megállapodnia Viktor Janukovics új ukrán kormányfőnek, akinek első külföldi útja Oroszországba vezetett. A megfigyelők egy része azt remélte, hogy az oroszbarát politikusnak, aki a Kreml támogatását élvezte, kedvezőbb feltételeket teremt a kormányzáshoz az orosz vezetés, de ennek semmi nyoma.
Igaz, hogy a jelenlegi, 1000 köbméterenként 95 dolláros árnál csak Fehéroroszország fizet kevesebbet, és az olcsó gáz pazarló használatára épült ukrán nehéziparnak ez is sokat jelent, de a jövő év tekintetében Janukovics és Mihail Fradkov orosz kormányfő egyaránt csak annyit volt hajlandó elárulni a tárgyalások után, hogy az árképzés piaci alapon történik és a mechanizmusa "átlátható" lesz.
Abban is megegyeztek, hogy 24,5 milliárd köbméter földgázt pumpálnak a tartalékokat tartalmazó ukrán föld alatti tárolókba, ami különösen fontos az európai fogyasztók számára, mivel garantálja ellátásuk folyamatosságát. Európa fogyasztásának több mint 25 százalékát az Ukrajnán keresztül érkező orosz gáz fedezi. A veszély egyáltalán nem csupán elméleti: az év elején, amikor Moszkva egy csapásra a négyszeresére emelte az árat, amit az ukránok nem voltak hajlandók - és nem is tudtak volna - megfizetni, napokra leállt a szállítás, amit egész Nyugat-Európában megéreztek.
A válságot akkor úgy oldották meg, hogy létrehoztak egy alibi vállalatot, a Rosukrenergót, amely a 230 dollárért vásárolt orosz gázt úgy keveri a 60 dolláros türkmén gázzal, hogy kijöjjön az 1000 köbméterenként 95 dolláros ár. Ezzel leginkább az a probléma, hogy Türkmenisztán is szeretne árat emelni. A jelenleginél magasabb gázár azonban már tömeges csőddel fenyegetné az ukrán gyárakat.