Az eddigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta a közepes befektetői szuverén magyar adóskockázati besorolás kilátását szerdán a Fitch Ratings azzal az indokkal, hogy a legutóbbi fejlemények hatására megnőtt a kockázata a miniszterelnök által vezérelt, igen szükséges reformprogram felhígulásának. A lépés után mindhárom nagy hitelminősítőnél negatív a magyar adósosztályzat kilátása.
A legnagyobb európai hitelminősítő a magyar devizaadósság minősítését tavaly decemberben rontotta le "BBB+"-ra az addigi "A-" fokozatról a tetemes és növekvő államháztartási hiány miatt.
Az indoklás szerint a magyar alkotmányos rendszerben nagyon nehéz a kormány vagy a miniszterelnök menesztése, ha önszántukból nem kívánnak távozni, és erősen valószínűtlen, hogy a 2010-ben esedékes új választások előtt előrehozott választásokat írnak ki.
A legutóbbi politikai fejlemények miatt azonban mégis megnőtt annak az esélye, hogy a jelenlegi vezetés nem marad fenn, aminek hatása lenne a miniszterelnök személye által vezérelt reformcsomagra. Ha a jelenlegi MSZP-vezetés fenn is marad, megnőtt a kockázata annak, hogy a párton belül erősödni fog a reformcsomag egyes elemeivel szembeni ellenállás, és annak is, hogy gyengült a vezetés ereje a reformok előrevitelére, áll a Fitch Ratings indoklásában.
A bejelentés után mintegy 275,50 forintra nőtt az euró napközben 273,50 forint körüli árfolyama. Az uniós valuta később 275 forint körüli szinten stbilizálódott, árfolymát este 10 órakor 274,65/274,95 forinton jegyezték.
A napokban megjelent politikai kockázat miatt módosított a magyar adósságállomány megítélésén a Fitch hitelminősítő cég - mondta az [origo]-nak Török Zoltán a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Szerinte az adósság romló megítélése tovább fokozza az ország pénzügyi helyzetének bizonytalanságát, de várhatóan nem vezet devizaválsághoz.
Az elemző szerint a hitelminősítők és a befektetők Magyarországot korábban politikailag stabil befektetési terepnek tekintették és nem éreztek olyan politikai kockázatokat, amelyeket most gondolhatnak. Az elemző úgy véli, hogy az utóbbi napok eseményei miatt felerősödött politikai kockázat a közelgő 56-os évforduló miatt még hetekig fennmarad.
A szakértő emlékeztetett arra, hogy a Fitch az államháztartás jelentős hiánya miatt már korábban leminősítette az ország adósságát, és a kilátások módosítása csak tovább árnyalja a helyzetet. Szerinte az utóbbi napok eseményei és a Fitch módosult értékelése után tovább nőtt az esélye annak, hogy az önkormányzati választások után a világ legnagyobb hitelminősítő cége, a Moody's is leminősíti az ország adósságállományát.
A Fitch Ratings lépése, amellyel negatívra rontotta Magyarország adósminősítésének kilátásait, az utolsó figyelmeztetés arra, hogy a magyar kormányzó pártoknak egységet kell mutatniuk és bármi áron végig kell vinniük a reformokat - mondta az MTI-nek Barcza György az ING bank elemzője.
Az elemző szerint a hitelminősítő döntését követően megnőtt annak az esélye, hogy a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa újabb 50 bázisponttal megemeli a jegybanki alapkamatot a testület következő ülésén.
Barcza György arra számít, hogy az év végéig 8,5 százalékra emelkedik a jegybanki alapkamat. Hozzátette: a jelenlegi makrogazdasági helyzet - a forint árfolyama, a hozamok és a romló infláció - nagyban hasonlít az augusztusihoz, amikor a jegybank 50 bázispontos kamatemelés mellett döntött. Mivel azóta érdemben nem javult a helyzet, nincs még itt az ideje a monetáris szigorítási ütem lazításának.
Barcza György meglepetésként értékelte a Fitch lépését, mert mint mondta, a piacon inkább az október elsejei önkormányzati választások utáni hitelminősítői bejelentésre számítottak, elsősorban a Moody'stól.
Zsiday Viktor, az Aegon Alapkezelő tanácsadója úgy vélekedett, hogy ha a miniszterelnök lemondana, akkor szabadesésbe kezdene a forint- és a kötvénypiac. Egy esetleges új választás kiírása legalább három hónap időveszteséget jelentene a költségvetési helyzet rendbetétele és a reformok szempontjából.
Miró József, az Erste stratégája szerint ez esetben a külföldi befektetők drágábban finanszíroznák a magyar gazdaságot. Ha ráadásul még a világgazdaság helyzete is rosszabbodik, akkor ez a finanszírozási költség még magasabb lenne.
Szőllősi Ferenc, a Pioneer Alapkezelő (volt CA) elemzője szerint a nemzetközi befektetők hozzászoktak az olyan zavargásokhoz, amilyenek a hét eleje óta folynak Magyarországon, utalva arra, miért nem hatottak a piacra az események. "Nem rózsaszín álmokat kergető" befektetőkhöz jutottak el ezek a hírek - tette hozzá.