A WTO eljárást indított Kína ellen

Vágólapra másolva!
A Világkereskedelmi Szervezet (WTO) csütörtökön beindította a kínai kereskedelmi gyakorlat ügyében az első vizsgálatát, bizottságot hozott létre annak megállapítására, vajon megfelelnek-e a nemzetközi kereskedelmi szabályoknak a behozott autóalkatrészekre kivetett kínai vámok.
Vágólapra másolva!

A panaszt az Egyesült Államok, az Európai Unió és Kanada nyújtotta be még szeptemberben, de a vizsgálóbizottság létrehozását erre az első kérésre Kína még megakadályozta. A WTO szabályai értelmében a második panaszra a vizsgálóbizottságot automatikusan megalakítják.

Kína az olyan autóalkatrészek behozatalkor, amelyek a gépjármű értékének 60 százalékát teszik ki, a kész autókra érvényes vámokat veti ki. Ez az eljárás jogtalan eszközökkel akadályozza a Kínában autókat összeszerelő cégeket abban, hogy alkatrészeket importáljanak - hangzik a panasz.

Kína azzal érvel, hogy a vámokkal elejét akarják venni autók nagyobb alkatrészenkénti behozatalának. A pekingi vezetés ígéretet tett arra a WTO-hoz való 2001 decemberi csatlakozáskor, hogy az autóalkatrészeket nem kezelik kész autókként a vámoláskor. A vizsgálatok hónapokig, esetleg évekig is elhúzódhatnak, utána pedig a panaszt tevők büntetővámokkal sújthatják Kínát.

A kínai autópiac méretét tekintve az USA után a legnagyobb. A gyártók - a kész autók vámjának elkerülése érdekében is - a részegységek 40 százalékát importból szerzik be. Becslések szerint a Kínába irányuló európai autóalkatrész kivitel 3 milliárd eurót tesz ki, az amerikai évi 681 millió dollárra, a kanadai 256 millió dollárra rúgott az elmúlt években.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!