Árháború várható jövőre a cigaretta-piacon

Vágólapra másolva!
Nem túl derűlátóak a a hazai cigarettapiac szereplői. Egyrészt megnőhet az országba legálisan bekerülő, de máshol adózó, a hazainál olcsóbb termékek mennyisége, tovább fokozva az árversenyt, másrészt drámaian emelkedhet a feketekereskedelem mértéke Románia és Bulgária jövő januári európai uniós csatlakozását követően.
Vágólapra másolva!

Románia uniós csatlakozásával a vámhatárok lebomlása miatt megnőhet az országba szabadon behozott dohánytermékek mennyisége, amelyek alacsonyabb adótartalmuk miatt olcsóbbak a hazaiaknál, és nem gyarapítják a hazai költségvetést sem, ezért erre az illetékes hatóságoknak fel kell készülniük - mondta el a Világgazdaság érdeklődésére Patai András, a Magyar Dohányipari Szövetség ügyvezető elnöke.

A romániai határoldalon lévő vámmentes üzletek bezárásának hatására csökkenhetne a feketepiac és elvileg nőhetne a legális - véli Sánta János, a Continental Dohányipari Zrt. elnöke. Azonban a román és bolgár dohányipari cégek is szabadabban jelenhetnek meg a magyar piacon termékeikkel, és ez tovább élezheti az árháborút.

A Continental elnökének becslése szerint az újonnan csatlakozó országokban 30-40 százalékkal kerül kevesebbe a cigaretta előállítása, mint Magyarországon, az olcsóbb áram és munkaerő miatt. Főleg Románia felől jelentős a magánforgalom is, emiatt Sánta János célszerűnek tartaná, ha a behozható cigaretta mennyiségére vonatkozó, jelenleg is érvényben lévő korlátozás jövőre is maradna.

Hasonló véleményen van Komoróczki István, az Imperial Tobacco Magyarország Kft. vállalati kapcsolatok igazgatója is, aki szerint korlátozni kell azt a cigarettamennyiséget, amelyet 2007. január 1-jét követően a Romániából és Bulgáriából érkező felnőttek hozhatnak be fejenként, ahogyan azt Ausztria is tette 2004 májusában, Magyarország csatlakozásakor. Az utóbbi intézkedést az Európai Bíróság is jogosnak ítélte.

Nem számítanak ugyanakkor a verseny jelentős erősödésére a két új tagország csatlakozásával a British American Tobacco (BAT) Hungarynél - mondta el Bede Rita, a társaság kommunikációs igazgatója. A piacnak számolnia kell azzal, hogy Romániának és Bulgáriának ugyanolyan derogációs megállapodása lesz az Európai Unióval, mint a visegrádi országoknak volt. Ha hasonló mértékű és ütemű jövedékiadó-emelésre kerül sor a két új tagnál is, mint például két éve Magyarországon, ott is látványosan megerősödhet a feketepiac, s ennek hatása lehet a hazai illegális piacra is.

A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) szigorú ellenőrzéseinek, az ukrán határzárnak és a csempészek járműveinek elkobzására vonatkozó júliusban bevezetett rendelkezésnek köszönhetően 2005-höz képest az idén némi növekedés tapasztalható a legális cigarettaforgalomban - közölte Patai András. A hazai dohánypiac többi szereplője is bővülésről számolt be a legális értékesítésben, köszönhetően a vámhatóságok hatékonyabb működésének.

Az uniós általános szabályok szerint 800 szál cigarettát lehet egyik tagországból a másikba vinni, efölött már kereskedelmi mennyiségnek minősítik az árut. Néhány ország az átlagosnál szigorúbban húzta meg a határt, így például Ausztria megtiltotta, hogy az ott letelepedettek 25 szálnál többet vigyenek be Magyarországról. A most készülő törvénymódosítás nem a mennyiségi korlátozást célozza, hanem azt, hogy a román határszakaszon az uniós csatlakozás után is megmaradjon a vámhatóság jövedéki ellenőrző szerepe.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!