Ugyan jövő hétfőig csúszik a gyógyszer-gazdaságossági törvény parlamenti elfogadása, ám az biztos, hogy a gyógyszercégek januártól nem mentesülnek az egészségbiztosítási alapba történő befizetési kötelezettség alól - írja a Világgazdaság.
A vita azon bontakozott ki, hogy a drágább, elsősorban import készítmények nagyobb mértékben részesüljenek a terhekből.
A parlament szakbizottságának ülésén Horváth Ágnes, az egészségügyi tárca államtitkára kijelentette, a kormány továbbra is kiáll az eredeti elképzelése mellett: a fix társadalombiztosítási összeggel támogatott orvosságok forgalma után 14, a nem fix támogatásban részesülőknél pedig 16 százalék legyen a gyártók befizetési kötelezettsége.
A kapcsolódó módosító indítványban viszont az orvosságok termelői árára jutó társadalombiztosítási támogatás szerint 8-25 százalékot fizetnének a cégek a biztosítónak, ez utóbbit a 4501 forintnál drágább szerek után. A javaslattevők szerint az olcsóbb termékek nagyrészt hazai gyártásúak, így kisebb befizetés áttételesen támogatja a magyar ipart.
A drágább gyógyszerek sokszor importkészítmények, és az igazán súlyos betegségek terápiájára szolgálnak. Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke szerint az Európai Unió nem fogadja el a hazai ipar védelmét, ráadásul az új javaslat bizonyos készítmények hiányához vezetne.