A HVB Bank és az UniCredit 2005 őszi egyesülése következtében egyesültek a két bankcsoport alap- és vagyonkezelő cégei is. Így a CA IB Alapkezelő Rt. a Bank Austria Creditanstalt leányvállalataként működő Capital Invest tulajdonából az UniCredit és a HVB Vagyonkezelő szervezeteit összefogó Pioneer csoport tulajdonába került.
Az említett bankfúzió eredményeként egy bankcsoporttá váltak az osztrák Bank Austria, a szintén osztrák Creditanstalt, a német HVB Bank és az olasz UniCredit érdekeltségei. Az egyesült bankcsoport 19 országban, 7 ezer fiókban 140 ezer alkalmazottal 28 millió ügyfelet szolgál ki.
A tulajdonosváltás nyomán a CA IB Alapkezelő Rt. neve Pioneer Alapkezelő Zrt.-re változott. A társaság által kezelt nyíltvégű befektetési alapok nevei CA-ról Pioneerra, közös elnevezésük pedig CA Befektetési Alapokról Hazai Pioneer Alapokra módosul. A névváltozás következtében nem változik az alapok befektetési politikája, valamint kezelési szabályzata, és nem módosul e befektetéseket kezelő csapat sem.
A tulajdonos- és névváltozás kapcsán azonban már augusztusban megjelentek a Pioneer csoport nemzetközi alapjai, melyek közül 44 jegyei vásárolhatóak meg Magyarországon. Ezek között a világ ígéretes fejlődés előtt álló és stabilan jó eredményeket hozó régióiban befektető alapok is vannak.
Az 1928-ban Bostonban alapított Pioneer Investements az USA harmadik legrégebbi befektetési társasága. Első befektetési alapjuk, a Pioneer Found a harmadik legrégebbi alap az Egyesült Államokban. A cég 2000-ben került az UniCredit tulajdonába. A HVB Bank és az Unicredit vagyonkezelőiből létrehozott cégcsoport és a 2006 végi adatok alapján 220 milliárd euró értékű vagyont kezel, és 2300 munkatársával a világ 22 országában működik.
Magyarországon a CA IB Alapkezelő Rt. indította az első nyílt végű befektetési alapot 1992-ben. A nevét Pioneer Alapkezelő Zrt.-re változtató cég 2006 október végén összesen 302 milliárd forintot, köztük 17 befektetési alapban 196 milliárd forintot kezel.
Giczi József