A pénztárakat érintő változásoknak köszönhetően 9-10 milliárd forinttal magasabb összeg kerülhet jóváírásra a magán-nyugdíjpénztári tagok részére a következő két, két és fél évben - mondta Erdős Mihály a Magyar Pénzügyi és Tőzsdei Almanach XVI. évfolyama bemutatásának sajtótájékoztatóján.
A nyugdíjpénztárakra 2007-től vonatkozó költséglevonási limit értelmében a magánnyugdíjpénztárak január elsejétől vagyonkezelési költségként a kezelt vagyon legfeljebb 0,9 százalékát, 2008. január elsejétől 0,8 százalékát vonhatják le, emelte ki a változtatások közül Erdős Mihály. Ugyancsak a magánnyugdíjpénztárakra vonatkozik, hogy jövőre a befizetések legalább 94 százalékát, 2008-tól 95,5 százalékát kell jóváírni az egyéni számlákon. Az önkénteseknél ez 10 000 forintig 91 százalék, az e fölötti befizetésekre 94 százalék - tette hozzá.
Ugyancsak 2007. január elsejétől új szabályként jelenik meg a centralizált járulékbeszedési rendszer - mondta az igazgató. Ezzel megváltozik az a jelenlegi rendszer, hogy egy-egy nagyobb pénztár több százezer foglalkoztatóval áll kapcsolatban, illetve fordítva. Január elsejétől az APEH intézi a beszedést és utalja át a pénztáraknak a befizetéseket. Ez jelentősen csökkenti a pénztárak adminisztrációs és bérköltségeit. Jövő év január elsejétől a magánpénztáraknak az eddigi zárt helyett nyílt pályáztatással kell kiválasztaniuk a vagyonkezelőket - tette még hozzá.
Idén az első háromnegyedévben a nyugdíjpénztárak vagyona 2000 milliárd forint fölé emelkedett, ebből 1300 milliárdot meghaladó a 20 magán- és 670 milliárd fölötti a 75 önkéntes pénztár vagyona. A magánpénztárak taglétszáma 2,6 millió, az önkénteseké meghaladja az 1,3 milliót.
Erdős Mihály ismertetése szerint az idén a magánnyugdíjpénztárak tagdíjbevétele 280-290 milliárd, az önkénteseké mintegy 100 milliárd forint lehet.
Az összköltségmutató a magánpénztári szervezeteknél a 2000. évi 3,4 százalékról 2005-ben 2 százalékra csökkent, ebből 0,8 százalék a vagyonkezelési, és 1,2 százalék a működési költség.
A befektetések között a részvények aránya a magánnyugdíjpénztáraknál 9,9 százalék, míg a vagyon 13 százaléka befektetési alapokhoz kerül, így a teljes részvénykitettség 16 százalékot ér el, az önkénteseknél ez az arány 14 százalék.