Német cégek (E.ON, BASF) bevonásával építi a Gazprom a Balti-tenger mélyén lefektetendő orosz-német gázvezetéket, amely a Finn-öböl mentén, a finn-orosz határnál lévő Viborgtól Greifswaldig húzódna. Először 2010-ben szállítanának rajta gázt, s az energiahordozóból Hollandiának és Nagy-Britanniának is jutna. A Gazprom többségi részesedéssel rendelkezik a német-orosz vállalkozásban.
A kezességvállalás annyit jelent, hogy Németországnak kell fizetnie - a kamatokat is beleértve - amennyiben a Gazprom nem tud törleszteni. A német bankoknál felveendő hitelből az orosz gázkitermelő helytől Viborgig húzódó vezetékszakaszt finanszíroznák. A volt német kancellár szombaton azt mondta, hogy nem volt tudomása a kezességvállalásról.
Gerhard Schröder csütörtök óta évi 250 ezer eurós javadalmazásért a gázvezetéket építő német-orosz konzorcium felügyelő bizottságának az elnöke. Bírálói szerint olyan vállalkozásban kapott szerepet, amelynek útját kancellárként maga is egyengette.
Schröder a gazdasági ésszerűség alapján megszületett döntésnek állítja be a gázvezeték megépítését. A lépést több ország, köztük Lengyelország is bírálja, azt állítván, hogy a szárazföldet elkerülő gázvezeték a politikai nyomásgyakorlás eszközévé is válhat.
A német állam általában exportáló német cégek üzleteire vállal kezességet. Külföldi cégek esetében a garanciavállalás viszonylag ritka, bár előfordul, amikor a kezességvállalás Németország energiahordozóval való ellátását szolgálja.