Kína továbbra sem hajlandó megnyitni a piacát az amerikai filmek, zenei anyagok, könyvek és más szellemi termékek előtt. Emiatt csempészettel jutnak el ilyen javak az ázsiai ország piacára, ahol azokat tömeges másolás révén terjesztik. A jogbitorlás egyaránt kiterjed szerzői jogokkal, szabadalmakkal és márkanevekkel védett termékekre - olvasható a Világgazdaságban.
A Washington által kezdeményezett vita azonban évekig is elhúzodhat a WTO ilyen esetben alkalmazott eljárási szabályai szerint. A Bloomberg úgy tudja, az e héten benyújtani kívánt panasz szövegén még az ünnep előtti napokban is dolgoztak amerikai kormánytisztviselők, de elképzelhető további haladék, ha Peking készséget mutat a szigorúbb fellépésre.
A fenyegetés hallatán a kínai hatóságok máris keményebb fellépést ígértek: az eddigi 1000-ről 500-ra szállították le a birtokolt lemezek azon mennyiségét, amely miatt büntetőeljárást kell indítani, ha pedig valaki 2500-nál több adathordozót másol illegálisan, akkor akár hét évre is el lehet ítélni. Az amerikai filmvállalatok érdekvédelmi szervezete szerint Kínában minden tíz eladott DVD-ből kilencet illegálisan másoltak. Ehhez hozzávéve a jogtalanul forgalomba hozott zenei anyagokat, szoftvereket és könyveket, az amerikai cégeknek csak tavaly, mintegy 2,2 milliárd dollárnyi bevételkiesésük volt. Washington keményebb fellépését fenntartás nélkül támogatják a zenei, a film- és a könyvkiadók.
A mostani vita elválaszthatatlan a kétoldalú kereskedelemben meglévő óriási - tavaly 232,5 milliárd dolláros - amerikai hiánytól.
A kínai kormány kedden a kereskedelmi konfliktus további éleződésére figyelmeztette Washingtont. Peking - a kínai gazdasági minisztérium szóvivője szerint - "nagy sajnálattal és erős elégedetlenséggel" értesült a WTO-hoz benyújtott amerikai panaszokról, amelyek - mint mondta - hátrányosan érintik a kétoldalú kereskedelmi és gazdasági kapcsolatokat.
A szóvivő szavai szerint a kínai kormány védi a szabadalmi jogokat és sikereket ért el e téren. Peking és Washington emellett korábban "jó tárgyalásokat" folytatott a kínai kereskedelmi piachoz való hozzáférésről, és azóta nem kapott további megkeresést ezzel kapcsolatban. Amennyiben kapna, erre pozitívan reagálna.
Az amerikai kereskedelmi megbízott, Susan Schwab szerint a kínai törvények - csakúgy mint korábban - nagy mértékben lehetővé teszik a termékkalózkodást és márkahamisítást, miközben Peking szigorú ellenőrzéssel korlátozza a könyvek, magazinok, mozifilmek, zenei anyagok és videofilmek importját.
Washington már hetekkel ezelőtt panaszt tett Kína ellen a WTO-nál állítólagos törvénytelen szubvenciók miatt, ezenkívül bizonyos kínai papírtermékekre is büntetővámot vetett ki. A kínai termékek legnagyobb felvevőpiaca az Egyesült Államok, számos amerikai politikus az olcsó kínai termékeket teszi felelőssé több ezer amerikai munkahely megszűnéséért. A Kínával szemben fennálló amerikai kereskedelmi deficit tavaly rekordértékre, 233 milliárd dollárra nőtt.
A WTO-szabályok szerint az érintett államoknak 60 napjuk van a vita rendezésére, mielőtt a panaszt a WTO állandó bizottsága elé utalnák.
[origo]/MTI