A biztonsági cégek egyik kedvenc év végi elfoglaltsága a gyenge jelszavakkal kapcsolatos statisztikák készítése. Ennek során átnézik a hackelések vagy egyéb kiberbiztonsági incidensek során az elmúlt évben nyilvánosságra került jelszavakat, majd gyengeség és gyakoriság alapján rendezik őket.
Az idei első efféle listát kiadott szolgáltatásnak a NordPass jelszókezelő bizonyult, a globális összesített statisztika mellett negyvennégy országra, köztük kifejezetten Magyarországra vonatkozó adatokat is közölt.
Az országos bontások során a jelszavakhoz tartozó e-mail-címek végén lévő országazonosító (hazánk esetében a .hu) alapján tudott dolgozni, miközben manapság a legtöbben .com végű e-mail-címet használnak.
Ez minden bizonnyal jelentősen befolyásolta a végeredményt, és akadt miatta néhány furcsa jelszó a listában, de így is egyértelmű, hogy tényleg magyarokra vonatkozó adatokról van szó.
Az elemzés kapcsán a NordPass kutatói kiemelték, hogy immáron hatodik éve készítenek ilyen kimutatást, és azóta jottányi előrelépés sem történt a jelszóbiztonság terén. Globális és országos szinteken is rendkívül elterjedt a különösen gyenge jelszavak használata az internetezők körében, ráadásul megszokott, hogy ezeket számos szolgáltatásban újrahasznosítják az érintettek.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!
Az egyedi és erős, akár véletlenszerűen generált jelszavak használata jelszókezelők használatával oldható meg. Mindegyik böngésző emberemlékezet óta kínál jelszókezelőt, jó ideje pedig a regisztrációs űrlapokon már véletlenszerűen generált jelszavakat is ajánlgatnak.