Az egyesülő CIB és Inter-Európa Bank Magyarország második legnagyobb pénzintézete lesz 10,5 százalék feletti piac részészesedésével - mondta Surányi György, az Intesa Sanpaolo közép-európai régiójának igazgatója.
Az év végével lezáruló fúzió után az egyesített bank nevét Surányi György nem kívánta közölni, annyit azonban megjegyzett ezzel kapcsolatban, hogy a CIB mérlegfőösszege közel hatszorosa az Inter-Európa Bankénak.
A CIB Bank tavaly 27 százalékkal 1874 milliárd forintra növelte mérlegfőösszegét, és ezzel Magyarország harmadik legnagyobb bankja lett - tette hozzá.
Az egyesített CIB-IEB nemcsak a mérlegfőösszeget tekintve második a bankpiacon, hanem a teljes hitelállományt és a teljes betétállományt vizsgálva is. Első helyen áll a vállalati betétállomány rangsorában 14,3 százalékos piacrészesedéssel, ugyanakkor negyedik a lakossági hitelállományi rangsorban, 6,6 százalékos aránnyal.
Évente 0,5-0,7 százalékkal kívánjuk bővíteni piacrészesedésünket a 2009-ig elkészült stratégia terv szerint - felelte az MTI kérdésére Surányi, aki kitért a Földhitel és Jelzálogbank megvásárlására vonatkozó kérdés elől.
A Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standard (IFRS) szerint a CIB Bank adózott eredménye tavaly 37 százalékkal, 25,3 milliárd forintra nőtt - mondta Török László. A vezérigazgató kiemelte a lakossági hitelállomány 45 százalékos és a vállalati betétállomány 43 százalékos növekedését.
Ma még nem látható világosan, hogy vajon a reálkeresetek visszaesésével együtt zsugorodik-e lakosság fogyasztása, vagy a lakosság "kisimítja" ezt a csökkenést azzal, hogy feléli megtakarításait illetve több hitelt vesz fel - válaszolta egy kérdésre Surányi.
Az viszont látható, hogy sem a lakosság, sem vállalati szféra fizetőképessége (bonitása) nem romlik - tette hozzá. Ezzel kapcsolatban elmondta azt is, hogy a deviza finanszírozás nem jelent nagyobb kockázatot, mint a forint finanszírozás, ezért túlzott a jegybank korábban közölt figyelmeztetése, amely a devizafinanszírozás fokozott kockázataira hívta fel bankszektor figyelmét.
A Magyar Nemzeti Bank által kitűzött 2008. év végi 3,5 százalékos inflációs cél nincs veszélyben - felelte a jegybank korábbi elnöke, aki úgy véli, ha fennmarad a jelenlegi 245 forintos euró árfolyam, akkor "túllövi az inflációs célt az MNB".
A Sanpaolo IMI pénteken bejelentette vételi jogának gyakorlását a korábbi nyilvános vételi ajánlat során a tulajdonába nem került Inter-Európa Bank-részvényekre.
A tőzsdei szabályzat szerint a vételi jog gyakorlásáról szóló nyilatkozat az érintett társaság részvényeinek automatikus kivezetését eredményezi a Budapesti Értéktőzsdéről.
A Sanpaolo IMI Internazionale SpA február elején tett vételi ajánlatot az IEB részvényeire, azt követően, hogy a Sanpaolo IMI, illetve a Bank Intesa S.p.A.-ból létrejövő Intesa Sanpaolo vállalatcsoport része lett. Az április 10-én lezárult vételi ajánlattal a Sanpaolo 97,325 százalékos befolyást szerzett az Inter-Európa Bankban.
A vételi jog a felvásárló tulajdonába nem került részvényekre szól. Ezeket április 21. és május 2. között kötelesek a jelenlegi tulajdonosok a Sanpaolo rendelkezésére bocsátani. Az IEB-részvények vételára a korábbi nyilvános vételi ajánlat árával megegyezően 4074 forint. Az át nem adott részvényeket érvénytelenítik, és a helyettük kibocsátandó új részvényeket a Sanpaolónak adják át.