Az önadózók - egyéni vállalkozók és magánszemélyek - által benyújtott szja-bevallásokból eddig 1,5 milliót dolgoztak fel. Az elmúlt évek tapasztalata alapján az APEH a határidő lejárta előtti napokra várja a csúcsidőszakot, várhatóan 4,3-4,5 millió szja-bevallás érkezik.
Április közepéig csaknem 33 milliárd forintnyi szja-visszaigénylést utaltak ki. A nagyobb, 100-200 ezer forintos utalások előtt jellemzően vizsgálódik a hivatal, főként, ha a bevallásban szereplő és a kifizetőktől kapott adatok összevetésekor különbözetet tár fel, illetve az adózó által igénybe vett kedvezményekkel kapcsolatban valamit gyanúsnak talál.
Az eddig feldolgozott bevallások kitöltőinek május 20-áig 25,6 milliárd forintot kell befizetniük a tavaly lerótt adóelőlegek kiegészítésére. Az adóhatóság januárban még arra számított, hogy a kötelező munkáltatói adóbevallás megszüntetése miatt az idén félmillióan kérik majd a hivataltól személyi jövedelemadó-bevallásuk elkészítését, szemben a tavalyi 9 ezer fővel.
A becslés igencsak túlzónak bizonyult, április közepéig mindössze 14 ezer darab adóhatósági adómegállapításra (adam) vonatkozó bejelentés érkezett a hivatalhoz, és jelentős növekedés már nem is várható, mivel a határidő február 15-én lejárt. A lap által megkérdezett könyvelők és adótanácsadók szerint az adamot igénylők száma azért nem emelkedett számottevően, mert a munkáltatók inkább a régi rendnek megfelelően elkészítik a dolgozók bevallását.
Akinek a munkáltatója az idén már megtagadja az elszámolás elvégzését, az is inkább az önbevallást választja, amelyhez segítséget kér egy hozzáértő ismerőstől vagy szakembertől. Az APEH tavaly már javasolta a 2005-ben bevezetett adam megszüntetését az adózói érdektelenség és az adatszolgáltatás pontatlansága miatt.