Az idén is különböző trükkökkel próbáltak az adó megfizetése alól kibújni a kisebb-nagyobb vállalkozások vezetői - közölte Varga Lászlóné, az APEH elnökhelyettese.
Volt olyan magánszemély, aki azért bukott le, mert tartósan veszteséges vállalkozása ellenére nagyobb értékű beruházásokat végzett tavaly, és ez kimutatható volt. Majd a vagyonosodási vizsgálat során kiderült, hogy a veszteség ellenére a vállakozásának mégis 70 millió forint tagi kölcsönt folyósított. A bankszámláján pedig több száz millió forint bevétel is kimutatható volt.
A vállalkozó mindezt azzal magyarázta, hogy évekkel ezelőtt jól megszedte magát, miután külföldön a szórakoztatóiparban dolgozott. A bankszámláján pedig azért van olyan sok pénz, mert 300 millió forintot táncolt össze tavaly a feleségével a saját lagzijában, a menyasszonytánc során.
Egy külföldi magánszemély, aki 1989 óta él Magyarországon, azzal próbált kibújni a fizetés alól, hogy vállalkozása veszteséges, semmilyen jövedelem nem mutatható ki, ugyanis a felesége tartja el. Miközben bankszámláján csak a valutatételek meghaladták a 70 millió forintot. A férfit több millió forint személyi jövedelemadó megfizetésére kötelezték.
A befejezett ellenőrzéseken túl jelenleg további 6041 vagyongyarapodási vizsgálat van folyamatban - közölte Varga Lászlóné. Az APEH elnökhelyettese szerint minden remény megvan arra, hogy sikerül elvégezni az idei évre kitűzött 10 ezer vizsgálatot.A vagyonosodási vizsgálatok egyébként rendkívül időigényesek, akár három hónapig is tarthatnak.
A vagyongyarapodási vizsgálatok többségét az után végezték el, hogy kiderült, a vállalkozás tartósan veszteséges, miközben nagy értékű ingatlant vagy ingóságot vásárolt az illető. De az adózók 4 százalékát a szomszédja vagy elvált férje, illetve felesége buktatta le. A vállalkozók harminc százalékát viszont több szempont együttes megléte miatt vették górcső alá.
A megállapítással zárult ellenőrzések aránya 67 százalék, hasonló, mint az előző években, bár az adóhatóság már az idei első negyedévben jóval több vagyonosodási vizsgálatot végzett, mint tavaly. A vagyonosodási vizsgálatok egyébként rendkívül időigényesek, akár három hónapig is tarthatnak.
Az adózók azonban módszeresen húzzák az időt. A legtöbben betegségre, illetve külföldi tartózkodásra hivatkoznak, és nem jelennek meg az adóhatóság előtt. Az APEH az időhúzókra mulasztási bírságot ró ki, amely maximum 100 ezer forint lehet, de többször is megbüntethetik a maximum összegre a rosszhiszemű vállalkozót.
Pénteken teszi közzé az APEH az újabb adóslistát. Ezen azok a vállalkozók szerepelnek, akik legalább 180 napig 10, illetve 100 millió forinttal tartoztak az adóhatóságnak. Legutóbb több mint egymilliárd forint feletti adóhiányt állapított meg az adóhatóság három vállalkozásnál, további kilenc cégnél pedig ötszázmillió felettit. A magánszemélyek körében a legnagyobb hiány 136,8 millió forint volt.
Közeleg a magánszemélyek bevallási határideje, amely idén is május 21. - hívta fel a figyelmet Polgár Péter, az APEH munkatársa. Aki a bevallási határidőt nem tartja be, 100 ezer forintig bírságolható. Aki nem kapta meg az egységcsomagot, vagy hiányzik belőle a 0653-as bevallási nyomtatvány, elektronikus úton is letöltheti az APEH honlapjáról (www.apeh.hu).
Megváltozott idén az önkéntes kölcsönös biztosítópénztárakhoz fűződő kedvezmény érvényesítésének módja. A kedvezményt a magánszemély rendelkező nyilatkozata alapján az önkéntes kölcsönös pénztárba utalja át az adóhatóság.
Az öngondoskodás negyedik pilléreként bevezetett nyugdíj-előtakarékossági számláról is számot kell adni. Ezeket a 653-01-B nyomtatványon kell bevallani. Aki a bevallást már benyújtotta, és nem volt ilyen nyomtatványa, pótolhatja a 0653-P bevallási lapon.