Az elkövetkező két évben Oroszországban 65 százalékkal kell emelni az átlagos havi nyugdíjakat, a nyugdíjkorhatár emelésére pedig nincs szükség - mondta tegnapi évértékelő beszédében Vlagyimir Putyin orosz elnök. A jövőre távozó államfő ezzel kapcsolatban azt is kifejtette, hogy az olajbevételek egy részét az önkéntes nyugdíjpillér kialakításának elősegítésére kell felhasználni. A nagy vagyoni különbségek ellen szót emelő Putyin szerint, ha ezeket a lépéseket időben megteszik az illetékesek, akkor nem kerül válságba az orosz nyugdíjrendszer - olvasható a Napi Gazdaságban.
Az elnök felvetette egy legalább 250 milliárd rubeles (9,73 milliárd dollár) alap létrehozásának szükségességét is, amelyből egy ambiciózus - éves szinten 130 millió négyzetméternyi új lakást jelentő - lakásépítési programot finanszírozna az állam. Az állami tulajdon eladásán túl az alap feltöltésének egyik fontos forrása, a tervek szerint a csődbe ment Jukosz olajipari vállalat eszközeinek eladása lenne. A Jukosz jelenleg 16,7 milliárd dollárral tartozik az orosz adóhatóságnak.
Putyin szerint egy 460 milliárd dolláros terv keretében 2020-ig Oroszországnak kétharmaddal kell növelnie erőmű-kapacitásának nagyságát, amihez Moszkvának 26 új atomerőművet kell építenie és működtetésükre egy speciális atomipari társaságot kell létrehoznia. Szükség van az olajfinomítói kapacitások növelésére és a földgázfelhasználás fokozására is - fejtette ki az elnök. Az orosz energetikai vállalatok nagy mennyiségben exportálnak fel nem dolgozott kőolajat a finomítói kapacitások szűkössége miatt, és évente 20 milliárd köbméter földgáz is veszendőbe megy az olajlelőhelyeken, mert nem jut el a Gazprom gázvezetékeibe.
Az idei orosz költségvetésnek 650 milliárd rubelbe (25,3 milliárd dollár) kerülnek az államfő ígéretei - mondta Putyin gazdasági tanácsadója, Arkagyij Dvorkovics. Módosítani kell a költségvetést, megnövelve a kiadásokat legalább 650 milliárd rubellel, amiből 300 milliárdot a költségvetés stabilizációs alapjából hívnak le. Az új tételek 12 százalékkal növelik a jelenlegi költségvetést. A tanácsadó ennek ellenére nem tart az inflációs nyomás erősödésétől, mivel a piacon ebből az összegből csak, mintegy 40 milliárd jelenik meg az idén, a nagyobbik részt intézmények és létesítmények hosszabb távú fejlesztésére költik.