A május 18-i EU-orosz csúcstalálkozó előkészítésére összeállított uniós dokumentum - amelyet az Európai Bizottság, az EU soros német elnöksége és a tagországok kormányait képviselő tanács titkársága hagyott jóvá - arra figyelmeztet, hogy Moszkva nem veheti készpénznek az EU támogatását, ha a kereskedelmi nézeteltéréseket nem segít rendezni. Ez drámai szigorodást jelez az EU álláspontjában - állította az uniós ügyekre szakosodott European Voice. Az EU még májusban sürgetni akarja Oroszországot a vitatott kérdések megoldására.
Az EU 2004-ben az elsők között állapodott meg Oroszországgal abban, hogy támogatja WTO-ba lépését, amelyet egy minapi orosz kormánynyilatkozat szerint Moszkva már idén szeretne elérni. Az EU-tagországok egy részében ugyanakkor azóta méltatlankodást váltott ki, hogy Moszkva nem tartotta be több ígéretét, például az exportilletékek csökkentésére, illetve a vasúti teherszállítási tarifákra vonatkozóan.
Az utóbbi hónapokban számos újabb ügy okozott nézeteltérést Brüsszel és Moszkva között. A lengyel húsexport leállítása miatt Varsó tavaly óta nem engedi, hogy az EU kiterjessze partneri együttműködési megállapodását az oroszokkal. Litvánia az unió támogatását élvezi a megcsappant orosz olajszállítások felújítására vonatkozó követelésében. A tallini szovjet háborús emlékmű eltávolításának terve miatt kirobbant észt-orosz viszályt az észt kormány szerint ugyancsak az EU bevonásával lehet megoldani.
Az European Voice szerint az EU-ban az is felvetődött, hogy e problémák miatt lemondják a két hét múlva esedékes csúcstalálkozót.
Peter Power, a kereskedelmi EU-biztos szóvivője a brüsszeli bizottság szokásos napi sajtótájékoztatóján tévesnek minősítette az értesülést, és leszögezte, nincs változás az EU támogató álláspontjában. Moszkva WTO-tagsága mindkét félnek érdeke - szögezte le. Hozzátette mindazonáltal, hogy mindehhez "kereskedelmileg életképes" alapot kell biztosítani.
Power megerősítette, hogy az EU "kis számú ügyben" még szeretne haladást elérni Moszkvával a közeljövőben, mint az exportilletékek, a vasúti tarifa illetve néhány kereskedelmi akadály. Azzal is egyetértett, hogy a tagországok jelezték: támogatják az orosz WTO-tagságot, de "nem bármi áron". Az EU végrehajtó szervének egyik fő törekvése az orosz tagság segítése - tette hozzá, leszögezve: Brüsszel továbbra is konstruktív párbeszédet szeretne folytatni Moszkvával.
Az EU-ban a European Voice szerint az is felvetődött, hogy e problémák miatt lemondják a két hét múlva esedékes csúcstalálkozót. Erről José Manuel Durao Barroso bizottsági elnök szóvivője, Johannes Laitenberger úgy nyilatkozott: "bár nincs kristálygömbje", és elvben még sok minden történhet a csúcsig, a bizottság egyelőre semmilyen olyan jelet nem lát, amely befolyásolná a találkozó megrendezését.