Az európai szinten egyedülálló együttműködés lényege, hogy az OBA jár el az FGD nevében a betétesek kártalanításakor, ha valamely francia bank magyarországi fióktelepénél a betétek esetleg befagynának, s ha magyar hitelintézetnek egyszer franciaországi fióktelepe lesz, az FGD is hasonlóképpen közreműködik az OBA nevében. A szokványosnál szélesebb körű együttműködést az tette lehetővé, hogy a kifizetések törvényi háttere a két országban lényegében azonos.
Az általános szabályok szerint betétbefagyás (például bankcsőd) esetén a hitelintézet székhelye szerinti betétbiztosító végzi a kártalanítást, az ottani szabályok szerint. A betétesek kártalanításának gyorsasága nagyon fontos szempont minden betétbiztosítási intézmény számára, az együttműködés ezt segíti - hangsúlyozta Charles Cornut, az FGD igazgatótanácsának elnöke a megállapodás aláírása alkalmából tartott sajtótájékoztatón. A francia betétbiztosító vezetője szerint a megállapodás példaként szolgálhat más országok számára, amire egyre inkább szükség lehet, mivel a tevékenységek fióktelepbe való áthelyezése európai tendencia.
A megállapodás jelenleg két francia fióktelepet érint, a BNP Paribas Hungária Bankot és a Cofidis Magyarországi Fióktelepet. A kártalanítás veszélye természetesen nem fenyegeti ezeket a pénzügyi intézményeket sem. A francia bankrendszer stabil, egyre több jelentős, tőkeerős bankcsoport van jelen, s minél inkább így van, a kártalanítás kérdése annál kevésbé merül fel - mondta Charles Cornut, hozzátéve: a francia betétbiztosítót a preventív intézkedések megtételéhez szükséges eszközökkel is felruházta a törvényhozás.
A francia betétbiztosítási plafon európai szinten nagyon magas, 70 ezer euró (az EU által megkövetelt szint 20 ezer euró), csak az olasz és a norvég plafon haladja meg, továbbá a német, bizonyos esetekben. A betétesek 92-95 százalékát lehet ily módon kártalanítani. Magyarországon az uniós előírásokkal összhangban 6 millió forintig védettek a betétek úgy, hogy 1 millió forintig a teljes betétet, az 1 millió forint feletti betétrésznek pedig 90 százalékát fizeti ki az OBA, de betétesenként és hitelintézetenként legfeljebb 6 millió forintot.
Székács Péter, az OBA ügyvezető igazgatója a tájékoztatón elmondta: a magyar betétbiztosító 2006-ban nyugodt, kiegyensúlyozott évet zárt, kártalanításra nem volt szükség (utoljára 2000-ben, a Rákóczi Hitelszövetkezet csődje miatt volt 375 millió forintos kifizetés). A magyarországi hitelintézeti rendszer mérete, tulajdonosi struktúrája és menedzsmentje jelentősen átalakult az évek során, ennek is köszönhető, hogy ilyen régóta nem volt szükség kártalanításra - mondta.
Az OBA 2006-ban 5,4 milliárd forint mérleg szerinti nyereséget ért el 63,3 milliárd forint mérlegfőösszeg mellett. A betétbiztosító bevételeinek kétharmadát az előző évekhez hasonlóan a vagyon befektetésének hozama adta, egyharmada a tagdíjakból származott. Az OBA betétesek kártalanítására rendelkezésre álló vagyona 2006 végén 63,3 milliárd forint volt. A betétbiztosítási alapnak 2006 végén 201 tagja volt: 35 bank és szakosított hitelintézet (ebből két lakás-takarékpénztár), 161 takarékszövetkezet és 5 hitelszövetkezet. Az átlagos díjkulcs tavaly 2 ezrelék volt, vagyis 10 ezer forint megtakarítás után átlagosan 2 forint biztosítási díjat fizettek a hitelintézetek.