A vállalat üzemi és nettó eredménye jelentősen elmarad a várakozásoktól. A társaság üzleti eredménye az első kilenc hónapban 6,331 milliárd forintot tett ki, ami 51,5 százalékkal maradt el a bázistól.
Az üzleti év harmadik negyedévében, április-júniusban a gyógyszergyár adózott profitja nem konszolidáltan 2,358 milliárd forintot tett ki, ami a bázishoz képest 41 százalékos csökkenés.
A konszolidált adatok szerint a csoport árbevétele 88,624 milliárd forintot, adózott nyeresége 5,656 milliárd forintot ért el kilenc hónap alatt. A bevétel 8,4 százalékkal nőtt, míg a profit 60,7 százalékkal csökkent a bázishoz képest.
A jelentés szerint a hazai piacon a kikényszerített árcsökkentések és a kötelező befizetések vonták el a nyereséget, míg a kiválóan fejlődő exportot az erősödő forint és a gyengülő dollár értékelte le.
Az anyavállalat árbevétele kismértékben meghaladta a várakozásokat: 7 százalékkal emelkedett, 69,422 milliárd forint volt az októbertől júniusig tartó időszakban.
A belföldi piacon a kilenc havi értékesítés árbevétele 24,173 milliárd forintot ért el, ez mindössze 1,9 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A magyarországi gyógyszerforgalomhoz kapcsolódó befizetések a harmadik negyedévben 938 millió forinttal, a háromnegyedév során összesen 1 367 millió forinttal növelték az egyéb költségeket.
Az exportértékesítés a harmadik negyedévben csúcsteljesítményt, 89,5 millió dollárt ért el, amihez hozzájárult a gyorsan emelkedő nyugati kivitel, és az oroszországi export várt szinten alakulása. A gyógyszergyár háromnegyedéves exportja 24 százalékkal 235,8 millió dollárra nőtt. Ezen belül az oroszországi forgalom 6 százalékos növekedéssel 74,7 millió dollárt ért el. A teljes FÁK-piaci bevétel - Oroszországgal együtt - 104,2 millió dollár volt, ami 10 százalékkal magasabb a bázisnál. Oroszországban a DLO-szállítások alacsony szinten maradtak, a társaság a szabadpiacon ért el forgalombővülést. A nyugati gyógyszerexport 138 százalékkal 17,9 millió dollárra, a hatóanyag kivitel 87 százalékkal 40,2 millió dollárra nőtt kilenc hónap alatt. A kelet-európai piacon 12 százalékos bővüléssel 73,4 millió dollár árbevételt ért el az Egis.
Az Egis részvényei a Budapesti Értéktőzsde A kategóriájába forognak, a szerdai kereskedést 23 395 forinton zárták. Az elmúlt egy évben 18 800 és 32 450 forint között mozgott a papírok árfolyama.
A gyorsjelentés hatására negatív piaci reakciókra számít Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Az árfolyam esése véleménye szerint azért is indokolt, mivel az Egis árfolyama a felvásárlási spekulációk hatására kismértékben túlértékeltté vált. Jelentős zuhanást nem vár azonban a szakember, mivel a gyorsjelentés részleteiben (a DLO visszaesést bőven ellensúlyozó szabadpiaci növekedés Oroszországban, megugró nyugati eladások, a gyenge kelet-európai eladások ellenére további potenciális növekedés) pozitív elemek is találhatók.
Jövőre is forgalomnövekedést vár az Egis
A gyógyszergyár a következő, októberben induló üzleti évére is határozott forgalomnövekedést vár.
Marosffy László vezérigazgató-helyettes a társaság csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: minden kulcspiacon - Magyarországon, Oroszországban és a FÁK-országokban továbbá Kelet-Európában - a forgalom növekedése meg fogja haladni az ideit, és a társaság eredménye is várhatóan lényegesen jobb lesz.
Hozzátette, hogy a vállalatnak még nincs elfogadott 2007/2008. évi üzleti terve. A mostani üzleti évben az export piacokon növekedést, míg a belföldi forgalomban kismértékű, 2-3 százalékos csökkenést prognosztizáltak.
A társaság előrejelzése szerint az oroszországi kivitel várhatóan 10 százalékkal emelkedik, a többi FÁK-országban viszont ennél nagyobb mértékben, 20-25 százalékkal bővülhet a forgalom. Így összességében 15 százalék lehet a növekedés ebben a relációban. A kelet-európai piacon szintén 15 százalékos emelkedéssel számol a cég. A legnagyobb növekedés a nyugati kivitelben várható: a késztermék export várhatóan kétszerese lesz a múlt évinek, a hatóanyagok kivitele pedig 80-90 százalékos emelkedést érhet el.
Az üzleti év első kilenc hónapját elemezve a vezérigazgató-helyettes kifejtette, hogy a hazai piacon az árcsökkentési kényszer a legerősebb negatív tényező a társaság gazdálkodására nézve. A legutóbbi, áprilistól júniusig tartó negyedévben az Egis termékeinek árszínvonala átlagosan 12 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban.
Marosffy László ismertette, hogy július elején felavatták az oroszországi gyógyszergyárat, amely a Servier és az Egis együttműködésében, 49 millió dollárból, zöldmezős beruházással valósult meg. A próbaüzem már elindult, a tényleges gyártás pedig körülbelül egy év múlva kezdődik el.