A szerdai Napi Gazdaság információi szerint mexikói cementipari óriás azért kényszerül túladni cégeinek egy részén, mert az idén nyáron megvásárolta egyik riválisát, a Rinkert. Az akvizíció során a Rinker 90 százalékos pakettjét vásárolták meg, ami vélheten nem jelentett finanszírozási problémát a Cemexnek. Az ügylet azonban, úgy tnik, versenyjogi szempontból aggályos, ezért kénytelen megszabadulni egyes érdekeltségeitl. Az ügylet értékét szakértk 2,5-3,2 milliárd euróra teszik.
A jelenleg még folyó tárgyalások során a Cemex floridai és arizonai gyárait, valamint Utahban, Új-Mexikóban, Nebraskában lev telepeit kell eladni, Európában pedig egy katalóniai cementgyárat, valamint az osztrák és magyar cégeket érinti az adásvétel.
Az ügylet külön érdekessége, hogy a Cemex nem egészen három évvel ezeltt vásárolta meg a Danubiusbetonkészít Kft.-t a brit RMC-csoporttól és idén májusban jelentette be, hogy befejezte a magyarországi tevékenységek átszervezését. A Cemex magyarországi érdekeltségi körébe 38 készbetongyár, 8 kavicsbánya és 5 térküzem tartozik, éves forgalmuk tavaly 19 milliárd forint volt.
A mexikói cég aktivitását jól mutatja, hogy Budapestre helyezte európai hálózatát kiszolgáló szolgáltató központját is. A Cemex Shared Service Center számos informatikai és pénzügyi szolgáltatást végez a Cemex-cégek számára. A magyarországi terjeszkedésre 2006-ban több mint egymilliárd forintot fordítottak - új betongyárat és térküzemet is építettek - és az idei évre is egymilliárdos fejlesztést terveztek.
Az ír vev is nagyágyúnak számít a cementiparban, hiszen a világ 28 országában - köztük Lengyelországban, Portugáliában és Hollandiában - rendelkezik érdekeltséggel. A múlt évben a CRH 2,1 milliárd eurót fordított cégfelvásárlásokra - eddig összesen 69 ilyen tranzakciót fejezett be. Az ír cementmogul 2005. évi árbevétele 14,5 milliárd euró, nyeresége pedig 1,4 milliárd euró volt - derül ki a Napi Gazdaságból.