A befektetők talán legnagyobb ellensége a bizonytalanság, márpedig annak most nincs híján a gazdaság. Az eddigi, a reformfolyamatot, illetve a költségvetést övező képlékenységet megfejelte a koalíciós válság, és elemzők szerint a következő időszakban a politikai bizonytalnság erősödésével kell számolni.
A forintban benne marad a gyengülő trend, bár nagy összeesésre nem kell számítani. Elemzői vélemények szerint az euró nem lesz erősebb 265 forintnál - kora délutánig 261 forintig szaladt el a jegyzés, majd visszafordult.
A mostani helyzetben nehéz a reformfolymat szempontjából megnyugtató kimenetelt találni - kommetált az [origo]-nak Tóth Illés, a Budapest Economics elemzője. A szakértők egyetértenek abban, hogy a mostani politikai válságot legjobb lenne a lehető leghamarabb megoldani.
Kár lenne húzni az állóháborút
A befektetők számára a koalíciós válság lehetséges kimenetelei fontosak, s ezek közül az előrehozott választások a válság gyorsabb lezárását vetítik előre, mint az esetleges kisebbségi kormányzás, ami prolongálná a politikai állóháborút. Ez pedig feltehetően nem lenne ínyére a befektetőknek. A bizalom így is megrendülni látszik, s a reformok folytatásának esélyeit semmiképpen sem javítaná, ha a következő másfél-két évben sem történne semmi.
Pech a szerencsétlenségben, hogy mindez romló nemzetközi kockázatvállalási körülmények között zajlik, az USA gazdasága recesszióban, a feltörekvő piacok iránti bizalom amúgy sem túl erős. Mindennek következtében minden gyengül, ami gyengülhet - vélekedik Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője. Szerinte a következő pár hét erről szól, de drámai változásokra nem számít a szakértő - másokhoz hasonlóan ők sem várnak 265 forintnál erősebb euróárfolyamot.
A befektetők régiós sztereotípia alapján felállított "reformok=Gyurcsány=konvergenciprogram" képlete legalábbis megkérdőjeleződni látszik. Az is erősen kétséges az elemző szerint, hogy amennyiben e képlet mentén zajlik az élet, úgy teljesülnek-e a konvergencia programban foglaltak - Török szerint ez korántsem biztos, a kormányzati prognózisnál magasbb lesz az államháztartási hiány idén is és jövőre is. A mostani kormányválság kapcsán azonban az sem egyértelmű, hogy e képlet megingathatatlanul fennáll.
Aligha kétséges a további szigorítás
Egyáltalán nem biztos, hogy a monetáris tanács a márciusi 50 bázispontos emelésével le is tudta a szigorítási penzumot. A piaci árazások év végéig összesen 100-125 bázispontos emelést mutatnak, amiből most 50 bázispontot "letudott" a jegybank.
Igaz, a további kamatemelések árazása nem újkeletű, a piacok már korábban is magasabb kamatszintre számítottak. A külső feltételek mindenesetre nem bíztatnak semmi jóval: a második negyedévben várhatóan romlik a hangulat a pénz- és tőkepiacokon.