Az OMV később maga is közleményben tudatta, hogy "érdeklődéssel" figyeli az INA további privatizálásáról zajló megbeszéléseket, de nem fűzött megjegyzést azokhoz az értesülésekhez, hogy számszerű elképzeléseket tartalmazó levelet küldött volna a horvát kormánynak.
"Ha a horvát kormány átlátható privatizációs eljárást kezd, társaságunkat elvben érdekelné a meghívás" - így az OMV közleménye.
Végül a horvát gazdasági miniszter, Damir Polancec is nyilatkozott a horvát közszolgálati rádiónak az OMV érdeklődéséről, mondván: - Kifejezték készségüket részt venni az INA további privatizálásában, akár részvénycsere, akár részvényvásárlás újtán, és tájékoztatást kértek a további privatizációs tervekről.
Előzőleg, szerdán a pénzügyi szolgáltatásokat felügyelő horvát hatóság (HANFA) illetékese úgy nyilatkozott, hogy Horvátország szeretné megtudni az osztrák OMV pontos szándékait az INA-val kapcsolatban, és ezért levélben kérik fel az OMV-t esetleges részesedésvásárlási szándékai tisztázására.
Régebb óta keringenek hírek az OMV érdeklődéséről: megvenné a háborús veteránoknak az INA kőolajipari csoportban lévő 14 százalékos részesedését, írta néhány hete az osztrák Wirtschaftsblatt a horvát Vecernji list című lap értesülésére hivatkozva.
Az OMV hivatalos ajánlatot eddig nem tett. Az osztrák céghez közel álló bennfentesek korábban azt mondták a Reuters hírügynökségnek: nem valószínű, hogy az OMV ajánlattal állna elő, mert a "(horvát) kormány nyilvánvalóan a Mollal való üzletkötést favorizálja".
A HANFA illetékese azonban úgy vélte: az OMV érdeklődésével kapcsolatos hírek érinthetik az INA részvényárát. Az INA 17 százaléka van a zágrábi és a londoni értéktőzsdén, csütörtökön az OMV újabb érdeklődés híréte közel 7 százalékkal drágult az INA-részvény.
Hónapokon belül megállapodás születhet a Mol és a horvát INA olajtársaságok közötti részvénycseréről - mondta az MTI kérdésére Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és horvát partnere, Ivo Sanader szombaton a horvátországi Dubrovnikban kétoldalú megbeszélésük után.
Az MTI megbízható forrásokból úgy értesült, hogy a tárgyaláson minden eddiginél nyíltabban kötelezte el magát a horvát kormány a két olajtársaság közötti üzlettel kapcsolatban. A horvát kormány már az őszi ülésszak kezdetén szeretné benyújtani a megállapodás-tervezetet a parlament elé.
Horvát lapértesülések szerint a megbeszélések arról folynak, hogy a horvát kormány, amely 44,84 százalékot birtokol az INA-ból, átadna 14 százaléknyi INA-részvényt a Molnak, Mol-részvényekért cserébe.
Ezzel a magyar olajtársaság részesedése 39 százalékra nőne az INA-ban a 2003-ban 505 millió dollárért szerzett 25 százalék plusz egy részvényről, a horvát kormányé 30,84 százalékra csökkenne. A horvát kormányt törvény kötelezi, hogy az ország esetleges EU-csatlakozása előtt 25 százalékra csökkentse részesedését az INA-ban.
Az INA piaci részesedése Horvátországban 50 százalékos, és a szomszédos Boszniában is egyre jobban terjeszkedik.