Atomerőmű épül Bulgáriában

Vágólapra másolva!
Szerdán megkezdődött a bulgáriai Belenében az új atomerőmű építése, amellyel Bulgária nemcsak az Európai Unió környezetvédelmi előírásainak tesz eleget, hanem hozzájárul ahhoz is, hogy az ország visszaszerezze vezető áramexportőr szerepét a térségben.
Vágólapra másolva!

A Duna mentén létesülő 2000 megawatt kapacitású erőmű várhatóan 2013-2014-ben kezdi meg az áramtermelést, a beruházás hozzávetőleg 4 milliárd euróba kerül.

Az erőműben 51 százalékos részesedéssel rendelkező bolgár állami elektromos művek (NEK) tavaly novemberben szerződött az orosz Atomstroyexport céggel - amelynek 49,8 százaléka a Gazprom tulajdona - a két reaktor felépítésére. Az Atomstroyexport a francia Arevával - a világ vezető atomerőmű-építőjével - és a német Siemensszel konzorciumban vállalta a belenei erőmű felépítését.

Bulgária áramszükségletének 33 százalékát fedezi jelenleg a meglévő kozloduji atomerőmű, amelynek azonban négy elöregedett egységét le kellett állítani a tavalyi EU-csatlakozás feltételeként, és már csak két modernebb reaktora üzemel.

Bulgária korábban a több balkáni ország - Görögország, Macedónia, Albánia - számára szállított áramot, kivitele azonban majdnem a felére csökkent a régi típusú reaktorok leállítása miatt.

A belenei atomerőmű megépítése a 80-as évek óta napirenden van, később azonban pénzhiány, és környezetvédelmi megfontolások miatt a munkálatokat leállították. A beruházás újjáélesztését 2004-ben határozták el.

A NEK várhatóan e hónap végén dönt arról, hogy melyik cég szerezhesse meg a belenei erőmű vállalat 49 százalékát, a német RWE, vagy francia GDF Suez érdekeltségi körébe tartozó belga Electrabel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!