Hozzátette: a negyedik negyedéves eredmény a kőolaj- és a késztermékek árnak változásától, növekedésétől függ, illetve attól, hogy a negyedév utolsó napján milyen forintárfolyam alakul ki. A társaságnak ugyanis az utolsó napi árfolyam alapján át kell értékelnie hiteleit. A forint árfolyama az elmúlt időszakban hektikusan változott, s az októberi árfolyam eddig rosszabb, mint amilyen az elmúlt negyedév végén volt.
A vezérigazgató-helyettes a harmadik negyedéves veszteségről elmondta, hogy azt részben a kőolaj- és a termékárak csökkenése okozta, illetve az, hogy a devizában felvett hiteleket a negyedév utolsó napján, az aktuális forint árfolyam alapján, át kellett értékelni.
Molnár József elmondta azt is, hogy az alacsonyabb kőolaj- és késztermék árak rövid és hosszú távon kétféleképpen hatnak a Mol gazdálkodására: mivel a társaságnak 5 heti készlete van ezekből az anyagokból, a hirtelen árcsökkenés átmeneti veszteséget okoz számára. Ha azonban hosszabb távon az árak stabilizálódnak, akkor ez a hatás megszűnik, áremelkedés esetén pedig megfordulhat a tendencia. Ennek hátterében az áll, hogy a Molnak alapvetően az olajár és a párlatok árának a különbségéből adódik a nyeresége.
Molnár József a kialakult pénzügyi és gazdasági válság kapcsán elmondta: előbb-utóbb vége lesz a hektikus ármozgásnak, a piac stabilizálódik, illetve várható a kőolaj- és a termékek árának növekedése is.
A Mol jövőre 60 dolláros éves átlagos olajárral számol, annyival, amekkora a nyersanyag átlagára az elmúlt négy évben volt. A benzin tonnája esetében 80 dolláros, a gázolaj tekintetében pedig 160 dolláros nemzetközi árréssel kalkulál a cég.
Molnár József ezzel kapcsolatban elmondta, hogy jövőre az idei első félévnél gyengébb üzletmenetre számítnak, ugyanakkor azt várják, hogy a termékár-rések továbbra is kedvezőek lesznek a Mol számára.
A Mol kedden tette közzé gyorsjelentését: a cég a harmadik negyedévben az elemzői várakozásoktól némileg elmaradó nettó eredményt ért el, teljesítménye 300 millió forintos veszteséget mutatott, szemben a tavaly ilyenkori 59,5 milliárd forintos nyereséggel, azonban a háromnegyedéves 174,3 milliárd forintos nettó eredmény még mindig 32 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
A csoport üzleti eredménye speciális tételek nélkül 42,4 milliárd forint volt a harmadik negyedévben, 46 százalékkal kevesebb, mint egy éve. A Mol árbevétele a harmadik negyedévben 976,5 milliárd, a háromnegyedévben 2683,1 milliárd forint volt, 43 illetve 48 százalékkal több az egy évvel korábbinál.