A BayernLB szóvivője nem kommentálta a müncheni lap értesülését, megerősítette viszont, hogy a felügyelő bizottság megbízott egy tanácsadó céget a pénzügyi válságban tavaly megroggyant bank átalakítási tervének ellenőrzésére.
A Süddeutsche Zeitung úgy tudja, hogy a megbízott cég - az Oliver Wyman nemzetközi vezetési tanácsadó iroda - támogatja az elképzelést, amely szerint több hullámban eladnának összesen öt leánybankot, és a bevételt a 10 milliárd eurós bajor állami segély visszafizetésére fordítanák. A folyamat végére a tartományi bank mérlegfőösszege a 2008-as 485 milliárd euróról 271 milliárdra csökkenne.
A bajor pénzügyminisztérium szóvivője a lapnak elmondta: Georg Fahrenschon tárcavezető a tanácsadók javaslatai alapján kívánja folytatni tovább a bank átszervezését. A beszámoló szerint a tanácsadók óvnak attól, hogy túl hamar eladják a leánybankokat, mert előfordulhat, hogy a bevétel nem éri el azt az értéket, amellyel az érdekeltségek a BayernLB könyveiben szerepelnek, és az így előálló veszteség veszélyeztetheti a konszolidáció sikerét.
A lap szerint a reorganizációs tervet április 29-én az Európai Bizottság elé terjesztették. A koncepció megvalósításához szükséges a brüsszeli jóváhagyás. Egyelőre nem tudni, hogy a bizottság mikor dönt az ügyben.
Már korábbról ismert, hogy a BayernLB magyar és osztrák leánybankját, az MKB-t és a Hypo Group Alpe Adria (HGAA) bankot a tőkepiaci képesség erősítése érdekében átalakítják, az anyabanknál pedig több ezer fős létszámleépítést hajtanak végre, felszámolnak számos külföldi irodát és 70 milliárd euróval csökkentik a kockázatos kintlevőségeket.
A felerészt a bajor állam, 50 százalékban pedig a Sparkassenverband Bayern takarékpénztári szövetség tulajdonában álló BayernLB tavaly rekord nagyságú, közel 5 milliárd eurós veszteséget szenvedett el - jórészt az amerikai jelzálogpiacon végzett félresikerült ügyletekből -, az idei első negyedévben azonban már 550 milliós üzemi eredményt ért el.
Az MKB nem bocsátkozik találgatásokba
Az MKB Bank sajtóosztálya az [origo]-val annyit közölt: "Az Európai Bizottság hivatalos döntését megelőzően legfeljebb latolgatni lehet, milyen feltételeket szab Brüsszel, az MKB Bank azonban nem kíván efféle találgatásokba bocsátkozni.
Tény, hogy a BayernLB-t jelentős érdekek kötik a kelet-közép-európai gazdaságok piacaihoz és itteni leánybankjaihoz - különös tekintettel a német-magyar gazdasági kapcsolatokra -, amit a bajor tartományi bank több alkalommal is megerősített. A BayernLB csoport átalakítására vonatkozó, áprilisban beterjesztett koncepcióról várhatóan júniusban dönt az Európai Bizottság."