Az uniós pénzből megvalósuló, már támogatási szerződéssel rendelkező közbeszerzéseket a kormány kivonja a döntési moratórium hatálya alól. Így ezek a közbeszerzések változatlanul folytatódhatnak.
A kormány felismerte, hogy az uniós forrásokat felhasználó infrastrukturális beruházások lassítása, elcsúsztatása negatívan érintette volna az építőiparban és az építőiparnak dolgozókat. A hazai forrásokat felhasználó, alapvetően nem infrastrukturális fejlesztésekre irányuló közbeszerzések azonban továbbra is a döntési moratórium hatálya alatt maradnak.
Zöld út az uniós forrásokat felhasználó közbeszerzéseknek
Eszerint hazai forrásból megvalósuló közbeszerzés akkor indítható el, ha az arról szóló döntés az új kormány megalakulása utáni időpontra esik, illetve ha a moratórium alól a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető államtitkár felmentést ad. A kormány szerint az a helyes, ha a költségvetés terhére a kormány már nem vállal olyan típusú kötelezettségeket, amivel szűkítené a következő kabinet mozgásterét.
A pályázatok szabályait - meghallgatva a kamarák aggályait és észrevételeit - szintén módosítja a kormány. A január 20-a előtt az Új Magyarország Fejlesztési Tervben (ÚMFT) meghirdetett pályázati felhívások, valamint az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programban (ÚMVP) megjelent jogcímrendeletek kapcsán beadott pályázatokat el lehet bírálni. Ezeknél a pályázatoknál sok esetben már meg is kezdődött a megvalósítás, így a döntési moratórium hátrányosan érintené a pályázatokban részt vevő hazai vállalkozásokat. Fontos aláhúzni azonban, az ügyvivő kormány működése alatt ezek esetében sem lehet döntést hozni.
A január huszadika, tehát a döntési moratórium hatályba lépése után meghirdetett pályázatok esetében nem változik a szabályozás, azokat nem lehet már elbírálni. Ez azonban nem jelent késlekedést, vagy bármilyen zökkenőt, hiszen ezek a pályázatok leghamarabb júniusra, júliusra, az új kormány felállása után érhetnek döntési szakaszba. Így be lehet betartani a jogszabályi határidőket.