A Fidesz-kormány várhatóan az évtized közepére tűzi ki Magyarország euróövezeti csatlakozási céldátumát, és két év múlva valószínűsíthető a belépés a valutauniós tagság előtt kötelező ERM-II. árfolyamrendszerbe - jósolták hétfőn a londoni Nomura bankház piaci elemzői
A Nomura International befektetési társaság londoni elemző részlegének hétfői feltörekvő térségi helyzetértékelése szerint a Fidesz-kormány "EU- és európárti lesz". A cég elemzői szerint ez "talán még fontosabb gazdaságpolitikai stabilizáló elem", mint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val létrejött készenléti megállapodás.
A Nomura azt valószínűsíti, hogy az új kormány 2015-re tűzi ki a magyar eurócsatlakozást, az ERM-II.-belépés pedig "a költségvetési helyzet lenyugvása után" válik esedékessé. A ház szerint ez azt jelentheti, hogy Magyarország 2012 első felében lehet tagja az ERM-II.-nek, mivel 2011 jó eséllyel "göröngyös költségvetési év lesz" a növekedésösztönző adócsökkentések miatt.
A Nomura már korábban is foglalkozott a magyar gazdasági helyzettel, a bankház szakértője, Peter Attard Montarto egyike volt azoknak, akik a magyar jegybankelnök esetleges elmozdításának veszélyeire figyelmeztetett. Montarto szerint rossz üzenete lenne az MNB-elnök leváltásának, ugyanis a "jegybankelnök személye elengedhetetlen a piaci optimizmushoz és a befektetők jóindulatához", így a vezetőváltás könnyen lejtőre küldheti a forintot. A magyar kormány és a jegybank között azóta ki is éleződött a konfliktus, a Fidesz vezető politikusai több alkalommal is utaltak arra, hogy Simor Andrásnak mennie kellene az MNB éléről, de a bankelnök egyelőre ellenáll a nyomásnak (erről itt olvashat részletesen).