"Rengeteg vitát és konfliktust fog generálni, ha az iskolakerülés miatt természetbeni juttatásként biztosítják majd a családi pótlékot" - mondta az [origo]-nak Vargáné Major Zita, a miskolci Iránytű Szociális Szolgálat Gyermekjóléti központjának vezetője, miután a Fidesz hétfőn beterjesztette a családi pólék rendszerének újraszabályozásáról szóló módosító javaslatát, amely szerint ötven igazolatlan hiányzás után a gyereknek járó családi pótlékot a helyi jegyző hat hónapig "természetbeni formában" folyósítaná. Lehetőség eddig is volt erre, az új szabály azonban kötelezévő tenné a pénzkifizetés visszatartását.
A törvényjavaslatot jegyző képviselők, a fideszes Kósa Lajos és a KDNP-s Soltész Miklós érvelése szerint a támogatást az iskoláztatás költségeinek mérséklésére adja az állam, ezért "a társadalom és az állam részéről is megfogalmazódó elvárás, hogy a szülők eleget tegyenek gyermeknevelési kötelezettségeiknek." A beterjesztés szerint az illetékes önkormányzat jegyzője jár el a családi pótlékkal kapcsolatos ügyekben.
Sok múlik majd a részleteken, az egyelőre még nem ismert végrehajtási utasítás tartalmán, de végső soron mindenképp a helyi szakembereknek, szociális munkásoknak kell majd szembesülniük a családok konkrét helyzetével. A törvény értelmében ha egy gyerek igazolatlanul mulaszt ötven órát, akkor a helyi jegyző elrendeli a gyermek úgynevezett védelembe vételét is, ami azt jelenti, hogy a hatóságoknak kiemelt figyelmet kell rá fordítani: a segítők felveszik a kapcsolatot a lógós gyerek családjával, osztályfőnökével, iskolájával, és megpróbálják kideríteni a hiányzások okát.
Egyedi kérések és szempontok
Természetbeni jutatás esetén a segélyt nem a család, hanem a gondozó kapja meg, akinek előzetes tervet kell készítenie, el kell számolnia a juttatásokat fedező pénz felhasználásával, és folyamatosan fogadnia kell a család kéréseit, illetve panaszait is. A nehézséget épp az jelentheti majd, hogy számos egyedi kérést és szempontot kell figyelembe venni.
"Nyílván nem adható minden hónapban például 10 kiló rizs, száraz tészta, és 20 konzerv a családi pótlék fejében, de a segítőknek kell majd arról is vitatkozniuk, hogy a tisztítószerekből, wc-papírból, szappanból, papírzsebkendőből a jogosultak másmilyet, olcsóbbat vettek volna. Ugyanígy vita lesz abból, hogy a családi pótlékot vagy annak egy részét utazási bérletre költsék-e, vagy éppen cipő és ruha kellene a gyereknek, vagy inkább szemüveget kellene vásárolni, hogy lásson is az iskolában" - sorolta a variációk végtelennek tűnő tárházát Vargáné Major Zita, aki szerint ezeket a csatákat mind helyben, és mind egyenként kell majd megvívniuk a szociális munkásoknak az e körbe tartozó családokkal.
Utóbbiakból pedig igen sok van: csak Miskolcon tavaly 14 ezer érintett gyerek ügyében intézkedett a szolgálat, leggyakrabban az Avas, Hejőcsaba, Görömböly és Tapolca kerületekben. Idén év elejétől májusig 347 jelzést kaptak igazolatlan hiányzásokról, a tavaly hasonló időszaki kétszázzal szemben, tehát jelentős növekedés tapasztalható.
A családok figyelemmel követése Ruzsin Lászlóné, a Nyugat-Nógrád Gyermekjóléti és Családsegítő Szolgálat szociális gondozója szerint is nagy kihívás, Nyugat-Nógrádban harminckét településen nyolcan dolgoznak, településenként eltérő számú családdal: két-három segítendő családos falutól a huszonöt-harminc családos településig is ellátnak feladatokat.
Természetbeni forma A "természetbeni forma" kategóriáját nem részletezi a Fidesz és a KDNP törvényjavaslata, de ez a családi pótlék esetén azt jelentheti, hogy csak a tanuló érdekében történhet a felhasználás, tehát ruhára, iskolaszerekre, ételre lehetne költeni. Szélsőséges, illetve nagyon indokolt esetben azt is elképzelhető, hogy közüzemi díjakat fizessenek a pénzből. |
Nincs egyetértés az okokról
Óvatosságra int az új szabállyal kapcsolatban Szabó-Tóth Kinga, a Miskolci Egyetem Szociológiai Intézetének igazgatója, aki szerint bár a családi pótlék irányított juttatása jó ötlet, de figyelni kell a családok egyedi problémáira. "Könnyen előfordulhat, hogy a lakóhely és az iskola nagy távolsága, a család megélhetése miatt nem jár a gyerek az órákra, sőt, elképzelhető olyan eset is, hogy a család olyan szegény, hogy a gyereknek egyszerűen nincs megfelelő ruhája" - mondta az intézetigazgató, aki szerint az egyéni igények követése képzett szociális munkásokat igényel az önkormányzati hivatalokba.
A helyi szakemberek szerint lehetnek kivételek, de az esetek többségében inkább csak kibúvót jelentenek a fenti érvek. "Az iskolába nem járás legfőbb oka a motiválatlanság: nem akar, nincs célja a gyereknek" - mondta Ruzsin Lászlóné. A gyerek azt látja, hogy "a szülők segélyből vígan megélnek", nem dolgoznak, ráadásul a kisebbségi lét miatt a kirekesztettséget is érzékelik, a családsegítő szerint emiatt egyszerűen kilátástalannak érzik magukat, ezért nincs motivációjuk tanulni. "Gyakorlatilag tehetetlenek vagyunk" - tette hozzá Ruzsin Lászlóné, aki szerint mindenképp szabályozni kell a "természetbeni forma" fogalmát (ez egyelőre nem történt meg, lásd keretes írásunkat), a megvalósítást "megoldják valahogy".
Forráshiányra panaszkodnak az önkormányzatok A családtámogatási rendszer megváltoztatásának pluszterhei gondot jelenthetnek az önkormányzati büdzsének is, a helyi önkormányzatok nagy része ugyanis már a pluszterhek nélkül is nagyon eladósodott, ráadásul a 2007-2008-ban felvett hitelek átlagosan 3,8 évnyi türelmi ideje is lassan lejár. Polyákné Borsi Anna, a nyírbátori polgármesteri hivatal szociális irodájának vezetője szerint sok családnál akadnak problémák, a munkatársak pedig már most is leterheltek. "Nincs alkalmas ember, aki a pluszfeladatot ellátná, ezért vagy több embert kellene biztosítani, vagy legalább kiegészítő pénzkeretet, amiből külsősöket alkalmazhatnánk megbízási díj fejében. Nyírbátorban összesen három gondozó foglalkozik a családokkal" - fogalmazott az irodavezető. "A szakmai egyeztetések még folyamatban vannak" - a Fidesz sajtóosztályán mindössze ennyit közöltek az új rendszer költségeire, illetve annak viselésére vonatkozó kérdésünkre. |
A szülők könnyen hivatkozhatnak arra, hogy azért nem jár a gyerek iskolába mert nincs cipője, vagy bérlete, de a lapunknak nyilatkozó helyi szakértők szerint ezek a gondok inkább csak a felszínt mutatják. "Természetesen vannak bepróbálkozók, akik valamilyen külső tényezőre próbálják fogni, miért is nem ment iskolába a gyerek. Ilyen: a lukas a gyerek cipője, hideg van, nincs dzsekije, ezeket a problémákat azonban adományokból hamar meg tudjuk oldani. A magyarázatok között persze halljuk azt is, hogy nincs pénz a bérletre vagy túl korán kellene kelni a beutazáshoz" - ismertette tapasztalatait Vargáné Major Zita.
A családi pótlék összege havonta, gyermekenként | |
Egy gyermekes család | 12 200 forint |
Egy gyermekes egyedülálló szülő | 13 700 forint |
Két gyermekes család | 13 300 forint |
Két gyermekes egyedülálló szülő | 14 800 forint |
Három vagy több gyermekes család | 16 000 forint |
Három vagy több gyermekes egyedülálló | 17 000 forint |
Tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek családja | 23 300 forint |
Tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyedülálló szülője | 25 900 forint |
Forrás: [origo]-gyűjtés