Aki a saját kertjében megtermelt gyümölcsből, vagy a kipréselt szőlő törkölyéből akar pálinkát főzni, az ezt csak bérfőzetésben teheti meg legálisan, arra jogosult pálinkafőzdében főzetheti ki a maga által készített cefrét - így szólt a szabályozás eddig. Ez változik meg a kormány bejelentett akcióterve nyomán, ami szerint engedélyezik az otthoni pálinkafőzést.
8 millió liter pálinkát főztek bérben
A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) legfrissebb bérfőzési kimutatása 2008. évi, a testület honlapján. Az országos összesítés valamivel több, mint 4 millió hektoliterfoknyi pálinkát vett számba. Egy hektoliter foknyi pálinka 2 liter 50 fokos alkohol tartalmú ilyen italnak felel meg.
A lefőzetett pálinka 80 százaléka vegyes gyümölcsből, míg 10 százaléka szilvából, 5 százaléka pedig sárgabarackból készült.
50 literig járt kedvezmény
A jövedéki törvény az egy hektoliternyi 100 százalékos tiszta szeszre adja meg az adó mértékét. A bérfőzetőnek minden hektoliter ilyen tiszta pálinka után 276 100 forint adót kell fizetnie. A főzető évi 50 literig kedvezményt kap, eddig a mennyiségig az adója csak 138 050 forint. Ha egy családban több bérfőzető él, akkor az 50 literes korlát együttesen értendő.
A kedvezményes adóval számolva a 2008. évi bérfőzetés utáni adó 5,6 milliárd forintot tesz ki. A VPOP korábbi adatai szerint a 2008. évi bevétel 5,7 milliárd forint volt, ez növekedett a múlt évben 8 milliárd forint fölé. Ennyi fog kiesni a költségvetésből, ha a parlament eltörli a bérfőzési szeszadót.
A bérfőzés jelenleg szigorú adminisztrációval jár. Amikor a bérfőzető átveszi a pálinkáját, a főzdében készpénzben kell megfizetnie az adót, amit a főzde már utalással továbbít a VPOP számlájára.