A fizetések csúszásától félnek a legjobban a kelet-európai vállalkozók

Vágólapra másolva!
A vállalkozói szektor még mindig úgy érzi, hogy a kormányok elhanyagolják és nem támogatják őket kellőképpen - derül ki a Regus közleményéből, amely szerint a kelet-közép-európai régió vállalkozói különösen a késedelmes fizetésektől, a befektethető forgótőke hiányától és a magas üzemi költségektől félnek.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt két évben világszerte a vállalkozók csaknem felének növekedett a stressz-szintje - derül ki a rugalmas munkahelyi-megoldásokat kínáló Regus vállalat felméréséből, amely szerint a nehéz gazdasági környezet nem csupán az üzleti hangulaton hagyott nyomokat, hanem a vállalkozók magánéletén is, amely szorosan összefonódik vállalkozásuk életével. A közép-kelet-európai országokban a válaszadók 43 százaléka nyilatkozott úgy, hogy érezhetően növekedett a stressz-szintjük az elmúlt két évben.

A felmérés során 78 országból több mint 5000 vállalkozót kérdeztek meg a nyereségességük és az árbevételük legutóbbi trendjéről, valamint az elmúlt évek legfontosabb problémáiról. Az összesített stressz-faktorokon túl a Regus azt is vizsgálta kutatásában, hogy mely tényezők felelősek a feszültség kialakulásáért. A vállalkozók világszerte arról számoltak be, hogy leginkább a csökkenő nyereség és árbevétel aggasztja őket. A másik fontos, nyugtalanságra okot adó körülmény a hiányzó forgótőke, amelyet a gazdasági fellendülés során lehetne befektetni. Ezt közvetlenül követik a késedelmes fizetésekkel kapcsolatos problémák. A kelet-közép-európai régióban hasonlóak a gondok, csak más a sorrend: különösen a késedelmes fizetések aggasztják a vállalkozókat, amit a fellendülés során befektethető forgótőke hiánya követ, majd a magas üzemi költségek.

Az üzlettulajdonosok 75 százaléka érzi úgy, hogy a kormányok általában nem foglalkoznak a kis- és középvállalkozások érdekeivel, míg a közép-kelet-európai régióban ez az arány 76 százalék. Világszerte a válaszadók 74 százaléka, míg a közép-kelet-európai régióban a megkérdezettek 56 százaléka gondolja úgy, hogy a bankokat rá kellene venni arra, hogy több hitelt nyújtsanak a vállalkozói szektornak, főleg a kisvállalkozóknak.

Ez jól tükrözi azt, hogy a hitelek rendelkezésre állása minden vállalkozó számára fontos kérdés. Globálisan a vállalkozók 86 százaléka, s a régió vállalkozóinak 77 százaléka látja úgy, hogy a kormányoknak kockázati tőke-alapokat kellene létrehozniuk a vállalkozások és azok üzleti kezdeményezéseinek támogatására. Azt, hogy a folyamatos készpénzforgalom milyen fontos a kisvállalkozások számára, jól mutatja, hogy az összes válaszadó 72 százaléka, s ezen belül a régió válaszadóinak, 61 százaléka szerint kellene törvényes szankciókat bevezetni a számlák késedelmes fizetésére.

A közép-kelet-európai régió kis- és középvállalkozásainak több mint fele panaszkodik a tőkehiányra és a késedelmes fizetésekre, amelyek azt eredményezik, hogy a kezdő vállalkozások bezárják kapuikat az első 18 hónapban. A késedelmes fizetésekre vonatkozó legutóbbi uniós direktíva lehetővé teszi a vállalkozásoknak, hogy a lejárt számlák után 8 százalékos késedelmi kamatot, valamint a késedelmes fizetés miatti költségekre 40 eurót számítsanak fel, de ehhez nem tartozik végrehajtás, így a kkv-közösség üdvözölné, ha a késedelmes fizetésekre bírságot vezetnének be - állítja a felmérés.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!