Enyhe béremelést terveznek a vállalkozók a GfK-Napi Gazdaság felmérése szerint

Vágólapra másolva!
A GfK Hungária és a Napi Gazdaság közös, először publikált kis- és középvállalkozói indexe negatív tartományban volt, ami azt jelenti, hogy a vállalkozói döntéshozók enyhén gyengülő beruházási hajlandóságról számoltak be. A dolgozói létszám szinten maradhat, a bérek azonban némileg emelkedhetnek a kutatás szerint.
Vágólapra másolva!

A kis- és középvállalkozások (kkv) döntéshozói stagnáló, enyhén visszaeső beruházási hajlandóságot jeleznek a következő egy évre a Gfk-Napi Gazdaság Beruházási Indexe (GNBI) alapján - mondta Kozák Ákos, a GfK Hungária Piackutató Intézet igazgatója. Az először publikált összesített mutató mínusz 5,5 ponton állt.

A kutatás szerint a vállalatvezetők azonos dolgozói létszámmal terveznek, ugyanakkor az alkalmazottak bérezése pozitív irányba mozdul, és felértékelődik a szakképzett munkaerő. Kozák Ákos elmondta, hogy az indexben meghatározó elem a humán erőforrás (HR) kiadások, amely részindexe 1,5 vagyis pozitív tartományban van

Az anyagi beruházások és fejlesztések, a működő költségek és a gazdasági környezet alakulása szintén fontos súlyt képez az összesített mutatóban Kozák Ákos szerint. Az index középértéke a 0 pont, plusz 100 és mínusz 100 pont között változhat, s ha pozitív tartományban van, akkor kkv-szektor várakozása, megítélése kedvező a vizsgált területtel kapcsolatban.

Kozák Ákos kifejtette, a kutatás szerint a külföldi tulajdon és a nagyvállalati méret teszi biztosabbá a cégek helyzetét. A kisebb magyar tulajdonú cégek - például az 250 millió forint alatti árbevételűek -, bizonytalan kilátásokról adtak számot, az ágazatok között pedig a szolgáltatók esetében a legkedvezőtlenebb a helyzet.

Az anyagi beruházások, fejlesztések részindexe mínusz 13,6 pont, ami mögött alacsony gépbeszerzési szándék, az IT-szektorban és a gépjárműbeszerzésben erőteljes kiadás-visszafogás húzódik meg - hívta fel a figyelmet Kozák Ákos.

A működési költségekben az üzemanyag-ráfordítások növekedésével számolnak a vállalatok többnyire az árak emelkedése miatt, amit a mobiltelefonálás és egyéb kiadások visszaszorításával próbálnak kompenzálni - mutatott rá Kozák Ákos.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!