Hiába vonta magához az állam a nyugdíjpénztári megtakarításokat, hogy azokat az államadósság csökkentésére fordítsa (valójában csak egy részét használta erre, mint beszámoltunk róla), az államadósság szeptember végére újra emelkedni kezdett. A Magyar Nemzeti Bank pénzügyi statisztikái szerint a harmadik negyedév végére 82 százalékra nőtt a GDP-arányos államadósság a június végi 76,1 százalékról. (A hírt a Wall Street Journal online verziója is címlapon hozza.)
A jelentős ugrásban a főszerepet a forint gyengülése játszotta, a jegybank kalkulációi szerint a csaknem 6 százalékpontos adósságemelkedésből 4 százalékpontot ez magyaráz. A maradék 2 százalékpontot pedig az magyarázza, hogy ennyivel több állampapírt bocsátott ki az állam, mint amennyi kötvény lejárt.
A 82 százalékos államadósság messze van attól, amelyet Orbán Viktor még augusztusban látni szeretett volna. A kormányfő, aki az államadósság elleni harcot tekintette a legfontosabbnak, akkor 77 százalékos államadósságról beszélt, és arról, hogy azt 73 százalékra fogják levinni, miután októberben és novemberben két lejáró adósságát törleszti az állam.
A forint szeptember óta is tartó mélyrepülése azonban könnyen lehet, hogy keresztülhúzta a miniszterelnök számítását. Szeptember végén még 300 forint alatt volt az euró árfolyama, azóta új történelmi mélypontra gyengült a hazai valuta, hétfőn megközelítette a 318 forintos szintet is az euró, vagyis szeptember vége óta 6 százalékos leértékelődés következett be. Mivel az államadósság több mint 40 százaléka külföldi devizában, elsősorban euróban van, ezért a 6 százalékos árfolyamgyengülés önmagában több mint 2,4 százalékponttal dobja meg az államadósságot. Ekkora adósságnövekedés pedig szinte teljesen kiolthatja az októberi és novemberi adósságtörlesztést, ahogyan arra rámutatott a Portfolio.hu is. Ha a forint később tartósan erősödne a folyamat visszafele is elindulhat.
A mostani harmadik negyedéves adat a kétezres évek harmadik legmagasabb államadóssága. 2010 második negyedévének végén volt a legmagasabb, 83,9 százalékos a GDP-arányos adósságráta, 2009 első negyedévének végén pedig 82,6 százalékos.
A nyugdíjvagyon részvényein is jelentős veszteséget szenvedett el az állam. A tőzsdei részvényeken 272 milliárd forintos árfolyamveszteség érte az államot.