Erre az évre 1,5 százalékos növekedést, jövőre viszont egyszázalékos gazdasági visszaesést tartalmaz a GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése, amely szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az alapkamat emelésére kényszerülhet. A GKI felmérése szerint bár többen dolgoznak, a cégek foglalkoztatási hajlandósága romlott, amit súlyosbít a kormányzati szektor várható leépítése is.
A GKI a magyar gazdaságról kiadott jelentésében azt írta, a friss gazdasági adatok a növekedés lassulásáról, számos ágazatban folytatódó visszaesésről tanúskodnak. Az ipari termelés dinamikája az év során folyamatosan mérséklődik, az augusztusi szint 1,3 százalékkal volt kisebb a júliusinál.
Augusztusban a járműgyártás kivitele jelentősen, 20 százalékkal tovább bővült, ezzel szemben a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának kivitele már ötödik hónapja érezhetően csökken. Az ipar hazai eladásai 2010 októbere óta egyetlen hónapban sem emelkedtek. 2012-ben az ipari export az autóipari beruházások fokozatos belépésének hatására tovább nő, a belföldi értékesítés viszont tovább csökken. Összességében 2011-ben és 2012-ben is 5 százalék körüli ipari növekedés várható.
A kiskereskedelmi forgalom az első nyolc hónapban csak megközelíteni tudta az egy évvel azelőttit, s ebben az év hátralevő időszakában - a magas hiteltörlesztési terhek, illetve az egyösszegű végtörlesztés miatt - aligha lesz változás.
Jövőre az szja-változások, különösen az adójóváírás kivezetésének hatására mintegy 1,5-2 százalékkal csökkenő reálkeresetek miatt további, megközelítőleg 3 százalékos forgalom-visszaesés várható.
A mezőgazdasági termelés az idén a jó időjárás hatására mintegy 20 százalékkal emelkedett. Lényegében ennek lesz köszönhető, hogy a GDP növekedése 2010-hez képest nem lassul.
A foglalkoztatás az idén valamelyest emelkedik, azonban a GKI felmérése szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága hónapok óta romlik. 2012-ben létszámcsökkenés valószínű a költségvetési szektorban várható átszervezések, az üzleti szektor piacvesztése és növekvő bérköltségei következtében. A helyzeten csak statisztikailag javíthat a részmunkaidős, segélyt helyettesítő közfoglalkoztatás kiterjesztése.
Az áremelkedés kapcsán a GKI elemzése megállapítja, hogy az infláció 2009-2012 folyamán a 4-5 százalékos sávban ingadozik. Az idén 3,8 százalék, jövőre - az adóemelések és a gyengülő forint hatására, a csökkenő vásárlóerő ellenére - ennél magasabb, 4,8 százalék körüli éves átlagos áremelkedés várható.
A múlt heti EU-csúcs döntéseit a nemzetközi piac megnyugvással fogadta. Lehet, hogy ez csak időleges, de Magyarországon átmenetileg sem érvényesült, és folytatódott a forint elmúlt hónapokban tapasztalható gyengülése. A kockázati felárak emelkedése, a magyar állampapírok iránt aggasztóan lecsökkent kereslet, a magyar gazdaság hitelképességének egyre valószínűbb leminősítése következtében a piaci kamatok emelkednek, és az MNB az alapkamat emelésére kényszerülhet.
A kamatemelés tovább ronthat a hitelezés helyzetén, amely már jelenleg is rossz, a végtörlesztés miatt pedig a bankok nem tudják forrással ellátni a cégeket. Oszkó Péter korábbi pénzügyminiszter arról beszélt a Budapest Economic Forum 2011-en, hogy a kkv-k járnak rosszul a végtörlesztéssel, pedig éppen azokat kéne segíteni. Ezt megerősítette Surányi György, a CIB Bank elnöke is a Nol.hu-nak adott interjújában.
A 2012-re tervezett 2,5 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány elérése valószínűtlen. Egyrészt recessziós viszonyok között a gazdaság adóviselő képessége - az újabb és újabb adónemek ellenére - romlik. Másrészt a Széll Kálmán-tervben előirányzott rendszerszerű kiadáscsökkentés nagy része feledésbe menni látszik. Ugyanakkor a kormányra nagy nemzetközi politikai és pénzpiaci nyomás nehezedik, hogy 3 százalék fölé semmiképpen se emelkedjen a deficit. Ezért 2,9 százalék körüli 2012. évi hiány valószínű, aminek eléréshez azonban még sok idei és jövő évi lépésre lesz szükség.