Egyéni vállalkozó? Cége van? Akkor Önre is vonatkozik kötelező kamarai regisztráció, amiért cserébe szolgáltatások járnak. Ön igénybe venné ezeket? Kérjük, írja meg erre a címre a tapasztalatait!
Bár az adóhatóság feladata lenne a kötelező kamarai regisztráció mellé befizetendő pénz behajtása a nem fizetőktől, a jelenlegi szabályok szerint az összeg túl alacsony ahhoz, hogy a hatóság eljárást indítson.
Az adóhatóság feladata, hogy amelyik vállalkozás nem fizeti meg a kötelező kamarai regisztráció díját, attól hajtsa be a pénzt - mondta az [origo] kérdésére Varga Árpád, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökhelyettese. Hozzátette, hogy a probléma a jogszabállyal az, hogy az adóhatóság csak legalább tízezer forintos közteher-elmaradásnál kezdeményezhet végrehajtást, míg a kamarai tagdíj éves összege ennek a fele.
"Amelyik vállalkozás nem fizeti meg ezt a viszonylag kis összeget, az vélhetően más közterheivel is elmaradásban van" - tette hozzá, vagyis ezáltal könnyebben lehet fellépni a renitens vállalkozásokkal szemben. Viszont ha valaki csak a regisztrációs összeggel tartozik az államnak (tehát semmilyen más, behajtandó tartozása nincs), az ellen a jelenlegi szabályok szerint nem indíthat eljárást a NAV, egy évig legalábbis biztosan nem. Varga ugyanakkor célzott arra, hogy hamarosan emiatt törvényváltoztatás lesz.
Adatbázis épül
A kötelező kamarai regisztráció ez év januárjában lépett életbe. Bár a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kezdeményezésére a kötelező kamarai tagságot akarta bevezetni a kormány, az ipari és agrárérdekek eltérése miatt végül csak a regisztrációt vezették be.
Ez azt jelenti, hogy a cégeknek idén januártól márciusig kötelezően regisztrálniuk kell magukat a területi kamaránál. Az MKIK honlapján elérhető adatlap szerint a cégeknek meg kell adniuk többek közt a cégméret-kategóriájukat, a tevékenységi körüket, a székhelyük adatait és elérhetőségeiket. Emellett eldönthetik, hogy megadják-e a statisztikai létszámot és az árbevételükre, illetve a külkereskedelmi tevékenységükre vonatkozó adataikat.
Az adatokból a kamara egy adatbázist épít, amely Parragh László, az MKIK elnöke szerint a gazdaságfejlesztéshez szükséges, mivel szerinte az eddigi nyilvántartásokba kerülő adatok nem voltak frissek. A kormány eredeti indoklása szerint a regisztrációval lehetne szűrni a "jogellenesen, kontár módon működő, tisztességtelen és etikátlan piaci magatartást folytatókat".
Ingyenes szolgáltatások
A regisztrációval azonban a cégek nem válnak a kamarák tagjaivá. Ez annyit jelent, hogy a kamarai tisztségek megválasztásában részt vehetnek ugyan, de a tisztségekre nem pályázhatnak. A regisztráció ugyanakkor nem ingyenes, minden vállalkozásnak 5000 forintot kell befizetnie évente, illetve akkor, amikor az alapítás után nyilvántartásba veszi őket a cégbíróság.
A regisztráció fejében a kamara ingyenesen köteles szolgáltatásokat nyújtani. A díjmentes szolgáltatások közé tartozik a tanácsadás gazdasági, pénzügyi, adózási, hitelhez jutási kérdésekben, az üzleti partnerkeresés és a pályázatfigyelés.
A pénzt a területileg illetékes kamarához kell befizetniük a vállalkozásoknak, de az összeg köztartozásnak minősül, ezért a NAV hajtja be. Ehhez viszont - ahogyan a csütörtöki sajtótájékoztatón elhangzott - jogszabály-módosításra lesz szükség, mivel 5000 forintért jelenleg nem indíthat eljárást a NAV.