Először az uszodákra és tornatermekre kötött szerződéseket mondják fel. Az állam 15 milliárd forintos segítséget ad az önkormányzatoknak a korábban PPP-beruházás keretében megépített tanuszodák és tornatermek működtetési és fejlesztési költségeinek a finanszírozására - közölte Hegmanné Nemes Sára, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) vagyonpolitikáért felelős államtitkára a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón.
Az intézkedés 35 beruházást érint, ezek főként oktatási intézményekben működnek. A beruházások összértéke mintegy 50 milliárd forint körül van. Az önkormányzatoknak általában nincs pénzük ezeknek a létesítményeknek az üzemeltetésére, ezért szorulnak állami támogatásra.
Mindehhez Giró-Szász András hozzátette: a PPP-konstrukcióban megvalósított beruházások - mivel általában drágán és alacsony hatékonysággal működtethetők - évi 120 milliárd forintjába kerülnek az államnak. Ez 20-25 éves szerződéskötési idővel számolva összesen mintegy 3000 milliárd forintos terhet jelent.
A kormány egyébként először 2011 őszére ígérte a PPP-szerződések tömeges felmondását. Erre 200 milliárd forintot szántak, ennyi pénzből kompenzálták volna a magánpartnereket. Tavaly ősszel azonban a kormány azzal szembesült, hogy a költségvetés nem bírja el ezt az összeget, ezért végül úgy döntöttek, hogy jegelik az ügyet. Most újra előveszik.
Hegmanné beszámolt arról is, hogy az állami támogatás mintegy 30 települést érint. Az önkormányzatok már menetközben észlelték a legtöbb helyen, hogy a sportcélú oktatást szolgáló PPP-beruházások finanszírozásával gondok lehetnek. Példaként említette a törökbálinti esetet, ahol 30-40 százalékos készültségnél felfüggesztették a kivitelezést. Ezért döntött úgy az állam, hogy megveszi a törökbálinti iskola-beruházást, és közbeszerzés kiírásával befejezi.
A többi önkormányzati PPP-beruházás esetében - például a tornatermeknél, amelyek működtetése kötelező feladat -, szeptemberre tervezik, hogy a pénzügyi terhektől megszabadítják az érintett önkormányzatokat. A mostani 15 milliárd forint arra elegendő az államtitkár szerint, hogy a szóban forgó beruházásokat valós műszaki értéken váltsák ki.
Ha az önkormányzatnak lejárt adóssága van, akkor a követelés kiváltásával igyekeznek orvosolni a gondot. Ezt követően az önkormányzatnak átadják a létesítményt üzemeltetésre. Ez a számítások szerint 30-50 százalékos üzemeltetésiköltség-megtakarítást jelent.