Recesszióba kerülhet Németország az év második felében - valószínűsíti a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) pénteken nyilvánosságra került új előrejelzése. A fejlett világ 34 gazdaságát tömörítő szervezet a harmadik negyedévre 0,5, a negyedikre pedig 0,8 százalékos visszaesést jósol Németországnak. Az első félév jó teljesítménye miatt ez 2012 egészét nézve még mindig nem jelentené a GDP csökkenését, de a növekedés üteme 1 százalék alá esne.
A német gazdaság eddig az eurózóna, sőt az egész Európai Unió húzóereje volt: a napokban megjelent második negyedéves adatok szerint az EU régi tagállamai közül szinte egyedüliként volt képes növekedni az áprilistól júniusig tartó időszakban, de a 0,3 százalékos bővülési ütemet több új tagállam is megirigyelné. A leginkább Magyarország, amelynek GDP-je 1,3 százalékkal csökkent.
A németekbe kapaszkodtunk
Németország az exportra termelő magyar vállalatok első számú felvevőpiaca, rengeteg félkész terméküket vásárolják fel az ottani cégek. A magyar külkereskedelem csaknem egynegyede zajlik az eurózóna legnagyobb gazdaságával - vagyis ha annak lendülete megtörik, azt az idén recesszióba csúszó magyar gazdaság még inkább megszenvedheti.
Magyarország hét legnagyobb (ezermilliárd forint fölötti) exportpiaca 2011-ben:
Célország | A kivitel értéke (millió forint) |
Németország | 5 529 930,0 |
Románia | 1 361 675,9 |
Szlovákia | 1 312 319,4 |
Ausztria | 1 260 104,0 |
Olaszország | 1 113 792,5 |
Franciaország | 1 041 674,7 |
Egyesült Királyság | 1 023 034,6 |
Az összes export 2011-ben | 22 342 502,6 |
forrás: Központi Statisztikai Hivatal, Ksh.hu
"Ennek az évnek Magyarország úgy futott neki, hogy a második félévben már élénkülés lehet, de most már látszik, hogy ebből semmi sem lesz, és a német gazdaság gyengélkedésével akár még a jövő év első negyedében is zsugorodhat a magyar GDP. Az a kérdés, hogy jövőre egyáltalán át tudunk-e menni pluszba" - mondta az [origo]-nak Németh Dávid, az ING Bank makroelemzője. "Attól függ, hogy milyen lesz a lassulás szerkezete, milyen szektorokban lesz erőteljesebb" - mondta ugyanerről Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető makroelemzője.
"A magyar kormány nem tud tenni a belső kereslet élénkítéséért, hiszen az adóemelések miatt a nettó reálbér csökkent, a lakosságnak nincs miből költenie, ezért nagyon érzékenyek vagyunk a külső hatásokra, így a német kereslet esetleges csökkenésére is. Ráadásul már látszik, hogy a kukorica- és a búzatermés rosszul sikerült, és mindkettőből sokat exportálunk. Ezért van rá esély, hogy 1 százaléknál is nagyobb lesz az idei visszaesés" - magyarázta Németh Dávid.
A németek a kínaiaknak adtak el - eddig
Vannak jelek, amelyek arra utalnak, hogy a harmadik negyedévben Németország még megúszhatja a zsugorodást. A júliusi ipari termelési adat sokkal jobb lett az elemzők által vártnál, a megrendelések is nagyobb értékben nőttek a becsültnél, és a szövetségi statisztikai hivatal az export és az import bővülését mérte. "Reményt ad, hogy Németországban nem kellenek megszorítások, rendben van a költségvetés. Amellett nem olyan nagyon mély recessziót jósolnak a németeknek, és persze az sem biztos még, hogy egyáltalán bekövetkezik" - mondta Kondrát Zsolt.
Az üzleti hangulatot mérő mutatók azonban azt jelzik, hogy a német vállalkozások egyre pesszimistábbak. A müncheni Ifo gazdaságkutató intézet fontos igazodási pontnak számító hangulatindexe augusztusban két és fél éves mélypontra került, a ZEW gazdasági várakozásokat mérő mutatója pedig már negyedik hónapja romlik. Az európai autóipar éltanulója, a Volkswagen jelentősen csökkentette az idei évre vonatkozó eladási előrejelzését.
Az ezekhez hasonló jelekből jó ideje következtetni lehet arra, hogy Németország önmagában nem feltétlenül képes kihúzni Európát a bajból. Az Ifo elnöke, Hans-Werner Sinn már július elején stagnálást jósolt az akkori számok alapján, sőt a Markit kutatóintézet beszerzésimenedzser-index már júniusban az utóbbi három évben látott legalacsonyabb szintre süllyedt. (Ez a mutató a megkérdezett cégek tapasztalatait és várakozásait összegzi az új megrendelések, a készletek állománya, a termelés, a szállítói teljesítések és a foglalkoztatási környezet változásai alapján.) "Nem váratlan a német gazdaság kilátásainak romlása, lehetett számítani erre. Nemcsak az eurózóna gondjai, hanem a nagy jelentőségű kínai felvevőpiac lassulása is rosszul jön " - mondta Németh Dávid, hozzátéve, hogy "a recesszió előrejelzése azért kicsit meglepetés".
Egyes szakértők az évekkel ezelőtti nagy krízissel vonnak párhuzamot. A Keller & Coll tanácsadó cég egyik vezetője júliusban a Spiegel nevű német hetilapnak a 2008 őszi válsághoz hasonlította a helyzetet, abból a szempontból, hogy most is a finanszírozás hiányával küszködő bankok fertőzik meg a gazdaság többi szereplőjét. A Business Insider elemzése ugyancsak a 2008-2009-es zuhanórepülést idézi fel, kiemelve, hogy a német gazdaságot akkor elsősorban nem a kemény munka, az okos vezetői döntések vagy a hatékonyan működő rendszer terelte vissza a növekedés útjára, hanem az Egyesült Államokban és Kínában beindított nagyszabású állami ösztönző programok. Mivel ilyenre most nem lehet számítani, az eurózóna megmentését ezúttal aligha lehet várni a németektől - állapította meg a lap.
Mi lesz, ha a tervezettnél is súlyosabb a recesszió? Ha a magyar gazdaság a vártnál kevesebbet termel, azzal kapásból megugrik a GDP-arányos költségvetési hiány, vagyis veszélybe kerül a kormány által vállalt hiánycél. Ez a jelenlegi helyzetben, amikor az eladósodás elleni küzdelem kiemelten fontos az Európai Unióban, különösen érzékeny pont. Tovább rontaná a helyzetet az állam adóbevételeinek csökkenése. Mindezek miatt kiigazító lépésekre lenne szükség, ami jelentheti a bevételek növelését - jellemzően adóemelést - vagy a kiadások csökkentését, esetleg mindkettőt. |