Nagy gödörbe került 2012-ben a világ számítógép-gyártása, a hagyományos PC-k , azaz asztali és hordozható személyi számítógépek piaca 2001 óta először zsugorodhat 2012-ben a Gartner előrejelzései alapján.
Az elmúlt negyedévben 4,7 százalékkal esett vissza az eladott darabszám, az év első kilenc hónapjában pedig egyszázalékos volt a zsugorodás, miközben még a hasonlóan nehéz 2011-es környezetben is 1,7 százalékkal tudott növekedni a piac.
Az iparág problémái nem új keletűek, az első jelek már 2010-2011 fordulóján láthatók voltak, de a meghatározó vállalatok egy részének eredményességét még a lendület elvitte pár negyedévig. Idén világossá vált, hogy a válság előtti felállásban már biztosan nem fog tovább működni a személyi számítógépek piaca.
Felbomlottak a szövetségek
Az elmúlt évtizedet a személyi számítástechnikában alapvetően néhány vállalat erőteljes dominanciája jellemezte, az iparágon és az ellátási láncon belüli szövetségek pedig meghatározták, mely cégeknél csapódik le a profit jelentős része. Ennek az időszaknak a legsikeresebb domináns vállalatai közé tartozott az Intel (Nasdaq), a Hewlett-Packard (NYSE) és a személyi számítógépeken futó operációs rendszerek piacát uraló Microsoft (Nasdaq) is (sok egyéb fontos vállalat mellett persze).
A történet szempontjából azért ez a három társaság lényeges, mert 2011 elején hosszú-hosszú évek után a Microsoft bejelentette, hogy megvonja kizárólagos támogatását az Inteltől, azaz a Windows rendszerek nem kizárólag Intel processzorok köré épített rendszereken fognak futni. A lépésre azért volt szükség, hogy a Windowst az egyre inkább feltörekvő mobileszközökre, tabletekre is optimalizálhassa a Microsoft.
A lépés persze kényszerű volt, hiszen ezzel párhuzamosan a Microsoft is azt látta, hogy fontos hardvergyártó partnerei, köztük például a HP és más, távol-keleti gyártók is más operációs rendszerek - főként a Google (Nasdaq) Androidja - felé fordulnak, hogy a mobilstratégiájukat kiteljesíthessék. Az évtizedes kizárólagossági megállapodások felbomlása jól jelzi, mennyire megváltoztak az erőviszonyok a PC-gyártásban.
2012 a fordulat éve?
2012 második felére ráadásul már a nagyvállalatok eredményei is a piac gyengeségeit tükrözik. Az elmúlt bejelentések a Microsoft, az Intel és a HP esetében is visszaesésről tanúskodtak, a személyi számítógépekhez köthető üzletágakban legalábbis mindenképpen.
Az Intel szeptemberben figyelmeztette a befektetőket, hogy gyengébb lesz a negyedéve, mint a piac hiszi, de ehhez képest is le tudta lombozni a piacot a pesszimista előrejelzésekkel. Konkurense, az AMD (NYSE) is profit warningot tett közzé, aztán alig egy-két héttel később még az ott jelzett eredményeket is elvétette.
A Windows divízió bevétele a Microsoftnál az elmúlt négy negyedévből háromban zsugorodott, bár igazán jelentős termékbemutatóra nem került sor, így a múlt héten piacra dobott Windows 8 akár fordíthat a trenden, bár zsugorodó PC-értékesítések mellett nem valószínű, hogy rövid távon ez sikerülhet. A HP vezérigazgatója pedig arról beszélt a legutóbbi elemzői beszélgetésen, hogy sokkal hosszabb idő lesz talpra állítani a magába roskadt óriást, mint azt a menedzsment korábban hitte.
Érdemes persze hozzátenni, hogy nem az összes PC-gyártó értékesítései zsugorodnak, az elmúlt másfél évben sem a Lenovo, sem az Asus nem volt kénytelen visszaesést elkönyvelni az előző év azonos időszakához képest. A többi top szereplő ugyanakkor a pár százalékos növekedés és a még nagyobb csökkenés között ingadozik az elmúlt negyedévekben.
Új rend uralkodik
A gyenge eredmények is nagyon sok milliárd dolláros piacot takarnak persze, a harmadik negyedévben eladtak világszerte 87,5 millió darab PC-t, szó sincs tehát arról, hogy hirtelen eltűnne egy iparág termékekkel, gyártókkal, fogyasztókkal együtt. Éppen ezért korai lenne még az Intelt, a HP-t vagy akár a Microsoftot eltemetnünk, főként mivel a PC-piac mindegyik vállalatnál csak egyike (bár mindenhol a legfontosabb) szegmens a több közül.
A régi rend helyén kinőtt viszont a földből egy új szegmens, a mobilszámítástechnika, aminek terén a fenti, korábban egyértelműen domináns szereplők még nem tudták számottevően megvetni a lábukat, dacára annak, hogy szemmel láthatóan minden erőfeszítést megtesznek. A hagyományos PC-piac visszaesése pedig csak kisebb részben ciklikus, azaz nem áll helyre a rend akkor sem, ha a világgazdasági növekedés ismét sínre kerül.
A súlypont eltolódását a JP Morgan alábbi ábrája kiválóan szemlélteti. A piaci növekedés a tabletből jön, míg a "klasszikus" PC szinte stagnál. Az is érdekes kérdés persze, hogy a PC-értékesítések nélkül hol lenne a tablet-piac, és hogy beszélhetünk-e egyáltalán önálló tablet-piacról, és ha igen, akkor az valójában potenciálisan mekkora is.
Új szereplőkre érdemes odafigyelni
A megváltozott dinamika olyan szereplőkre hívják fel a figyelmet, akik közvetlenül is részesednek az új rend előretöréséből. A kézenfekvő módon adódó Apple (Nasdaq) vagy Samsung mellett az ARM Holdings (LSE),Nvidia (Nasdaq) és Texas Instruments (NYSE) chipgyártókat lehet érdemes kiemelni, de ugyanígy ide kívánkozik a Qualcomm (Nasdaq) és a Broadcom (Nasdaq) is, amelyek mind fontos komponenseket gyártanak okostelefonok és tabletek számára.
A nagy PC-piaci szereplők kapcsán pedig három fontos tényezőre érdemes odafigyelni az előttünk álló negyedévekben: 1) változik-e a PC-eladások dinamikája, kiderül-e esetleg, hogy javarészben mégis csak ciklikus a visszaesés 2) képesek-e látható piaci részesedést szerezni a saját szegmensükön belül az okostelefonokkal és tabeltekkel kapcsolatban (akár komponens, akár készülék, akár szoftver terén) 3) képesek-e a hatékonyságukat más fontos szegmensek felerősítésével és a költségek csökkentésével látványosan javítani.
A három közül bármelyik fontos befektetési jelzés lehet, ami jó időzítéssel akár komoly hosszú távú potenciállal kecsegtet. Addig viszont érdemes a hagyományos PC-piac nagyjait és kisebb vállalatait erős fenntartásokkal kezelni.