Óriási profit zuhanás
Feleakkora profitot ért el az Egis az előző negyedévben, mint amire az elemzők számítottak, annak ellenére, hogy a szakértői várakozások eleve gyenge teljesítményt prognosztizáltak. Negyedéves szinten 68 százalékos a visszaesés, míg éves alapon 20,6 százalékot zsugorodott a profit.
A 2380 forintos összesített éves profit ért el a 2011/12-es üzleti évben az Egis, miután a cég szeptember végén zárja üzleti évét. A tényadat azonban 10,7 százalékkal alulmúlja a 2666 forintos Bloomberg konszenzust. A várhatóan gyengébb éves teljesítményre már a múlt héten felhívtuk a figyelmet az előrejelzést tartalmazó hírlevelünkben.
A hatóanyagok értékesítése nyomta a bevételeket
Egyedül a várt árbevételt sikerült hoznia az Egisnek, amit az erős exportnak és a jóval magasabb hatóanyag értékesítésnek köszönhet a gyógyszercég. A külföldi értékesítések éves alapon 9,9 százalékos emelkedést produkált.
5,4 százalékos árbevétel növekedést ért el éves alapon a FÁK régióban az Egis, ami megegyezik a KBC várakozásával. A legnagyobb külföldi piacnak számító Oroszország bevétele éves alapon 6,6 százalékot hízott euróban mérve, azonban ez részben a devizaárfolyamok kedvező változásának is betudható, mivel a rubelben mért változás csupán 3 százalékos bővülést mutat.
14,3 százalékkal esett vissza az Egis hazai értékesítése, ami szintén nem okozott meglepetést. Ennek hátterében elsősorban a 2011 őszén bevezetett vaklicit rendszer áll, amely félévente nagyobb gyógyszerár csökkentést okoz.
46,7 százalékkal magasabb volt a negyedév során a hatóanyag értékesítés, mint egy évvel korábban, míg a késztermékekből származó bevétel 24,5 százalékkal bővült. A két termékből származó bevétel az exporthoz viszonyítva 22,7 százalékot tett ki, szemben az egy évvel korábbi 17,3 százalékkal.
Nagy a nyomás a profitabilitáson
A 2007/08-as üzleti év óta a legalacsonyabb bruttó margint érte el az Egis az alacsony profittartalommal rendelkező magas hatóanyag értékesítés következtében. Az 51,2 százalékos tényadat nem csak a konszenzusban szereplő 55,1 százalékos értéket múlta alul, hanem az KBC Securities által várt pesszimistább 53,8 százalékos értéket is.
Jelentős nyomást helyeztek az EBIT-re a működési költségek. Az értékesítési és marketingköltségek, illetve a K+F ráfordítások is jócskán meghaladták az előrejelzéseket. Előbbire nem adott magyarázatot a menedzsment, ebben vélhetően a magasabb orosz kiadások játszhattak szerepet, míg utóbbiban a kísérleti fejlesztések anyagköltsége és a fejlesztések részét képező vizsgálati költségek magasabb szintje okozta.
Milyen lehet a reakció?
Rövid távon a jóval gyengébbre sikerült gyorsjelentést követően eladói nyomás alá kerülhet a gyógyszerpapír a nap folyamán. Az első fecskék már korábban megérkeztek, a gyógyszerpapír árfolyama sorr bukja el a fontosabb szinteket, előbb a 18 000 forintos, majd tegnap a 17 000 forintos szint is elesett nagyobb forgalom mellett.
Hosszabb távon azonban kedvező képet fest az Egis. A KBC Securities elemzője szerint a Richterhez hasonlóan az Egis továbbra is levonhatja a K+F kiadásai miatt a támogatott gyógyszerek után fizetendő 20 százalékos adót és az orvoslátogatói díjat, ami a 2013/14-es üzleti évtől mintegy 4 milliárd forintos megtakarítással járna éves szinten.