Dél-Afrika legnagyobb aranybányacége, az AngloGold Ashanti vállalat feldarabolását szeretné elérni a társaság legnagyobb befektetője, John Paulson. A legendás hedge fund guru, aki a 2008-as ingatlanpiaci összeomláson dollármilliárdokat keresett ügyfeleinek úgy véli, ha az AngloGold dél-afrikai operációját szétválasztanák a nem dél-afrikai üzletágaktól, akkor a feldarabolt cégek összértéke 68 százalékkal lenne magasabb.
Ki az a John Paulson? John Paulson az egyik legsikeresebb hedge fund menedzserének tekinthető, aki 1980-ban kezdte a karrierjét a Boston Consulting Group-nál elemzőként. Azonban nem elégítette ki, hogy vállalatoknak ad tanácsot a befektetésekkel kapcsolatban, ő maga is bele szeretett volna szagolni a Wall Street-en uralkodó pezsgésbe. Később a Bear Stearn vállalatfelvásárlásokkal és összeolvadásokkal foglalkozó részlegénél helyezkedett el, ahonnan a Gruss Partners arbitrázsokkal foglalkozó céghez vezetett az útja. 1994-ben 2 millió dollárból létrehozta saját, Paulson & CO nevű alapját. Vagyonát jellemzően jelzáloglevelek shortolásával alapozta meg, 2007-ben 3,7 milliárd dollárt keresett ezeken a pozícióin, melyeket többen minden idők legnagyobb "trade"-jeinek neveznek. 2011-ben viszont rosszul "sültek el" a befektetései, jelentős összegeket vesztett a Bank of America és a Citigroup részvényein, melyek egy évvel később komoly felülteljesítést mutattak az S&P 500-hoz képest. Paulson a személyes vagyonának nagy részét aranyba fektette, mely 3,1 milliárd dollárral nőtt 2010 szeptemberétől egy év alatt. Paulson így 11 milliárd dollár felett rendelkezik, amivel a 61.-ik leggazdagabb embernek számít a Forbes listája szerint. |
Az elképzelés szerint a dél-afrikai egység inkább az osztalékfizetésre koncentrálna, míg a nem Dél-Afrikában található érdekeltségek főként a növekedésre fókuszálna.
Nem az AngloGold Ashanti az egyetlen olyan bányacég, mely a saját maga feldarabolását tervezi. A Gold Fields is hasonló terveket dédelget és érdekesség, hogy Paulson ugyanúgy tulajdonos a vállalatban.
John Paulson hedge fundja továbbra is bízik az aranyban és az aranybányászattal foglalkozó vállalatokban a jegybankok monetáris lazításai miatt, ami véleménye szerint komoly infláció gerjesztő hatással jár majd.
A guru még 2012 elején kezdett az aranyár felpattanására, illetve az eurózóna válságának mélyülésére spekulálni. A számítása nem igazán jött be, a fő alapja, az Advantage Plus Fund 19 százalékot veszített 2012-ben az értékéből, míg az aranyba fektető Gold Fund 25 százalékot zuhant.
Az AngloGold Ashanti papírjai mindenesetre jól teljesítettek pénteken, nagyjából 4,5 százalékot híztak a részvények.
AngloGold Ashanti árfolyama (NYSE)